Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Lucie Vávrová: Čtěte elektronicky!

Redakce

Redakce

19. 2. 2011

FOTO: Čtečka!Exkluzivně!O tom, že elektronické knihy by se mohly do budoucna stát rovnocenným partnerem knih tištěných, o jejich ochraně a praktičnosti jsem si v jedné z útulných pražských kaváren povídala s Lucií Vávrovou, obchodní ředitelkou společnosti Palmknihy s.r.o. (Libuše Turecká)

FOTO: Čtečka

Jak se čtou elektronické knihy, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Mohla byste krátce představit společnost Palmknihy?

Palmknihy vznikly v roce 1999, jsou tedy na trhu už nějakých 11 let a distribuují elektronické knihy. Jejich zakladatelé, Jiří Vlček a Martin Bodlák, se seznámili v podstatě na internetu. Měli stejný zájem, oběma jim chyběly elektronické knihy, a svou roli také sehrály praktické důvody. Nechtělo se jim totiž pořád nosit těžké tištěné svazky.

Takže Palmknihy vznikly spíše z praktických důvodů…

Z praktických důvodů určitě, ale také proto, že jejich zakladatelé jsou obrovští nadšenci do knih a literatury, kteří rádi a hodně čtou.

Na konci října roku 2010 jste začali s prodejem elektronických knih, jaký máte odbyt?

Pokračuje to dobře, myslím si, že odbyt určitě je. A s obsahem ještě stoupá. Když na server nasypeme nějaké nové knihy, tak se většinou přihlásí noví čtenáři a nakupují a nakupují.

Takže už máte vytvořenou nějakou stálou klientelu?

Určitě, ta se vytvořila už v průběhu těch deseti let, kdy byly Palmknihy vlastně jediný portál, kde se daly sehnat elektronické knihy. Distribuovány byly buď knihy s propadlými autorskými právy anebo se souhlasem autora.

Jak vzniká cena elektronické knihy?

Americká praxe je taková, že cena elektronické knihy je třicet až padesát procent pod úrovní paperbacku, který koupíte v obchodě. Nicméně ceny elektronických knih v České republice jsou plně v kompetenci nakladatele, my jim pouze dáváme doporučení na cenu ve výši 55% ceny paperbacku v knihkupectví.

Lucie Vávrová

Lucie Vávrová obchodní ředitelka společnosti Palmknihy s.r.o., Zdroj: soukromý archiv

Máte smlouvy s nějakými nakladateli? S jakými?

V tuto chvíli máme smlouvy celkem s patnácti nakladateli, mezi které patří například nakladatelství Academia, Galén, Fragment, Triton nebo Epocha.

Jakým způsobem chráníte elektronické knihy, které čtenářům poskytujete?

Používáme takzvané sociální DRM (Digital Rights Management), jedná se o elektronickou ochranu knihy, kdy je svázána fyzická a virtuální identita čtenáře. Jde vlastně o to, že v každé knize, kterou si koupíte, jsou vepsány vaše identifikační údaje jako adresa a celé jméno. Výhodou je, že si knihu můžete přečíst na více zařízeních. A hlavním cílem je, aby naše elektronické knihy nebyly masově šířeny. Ale každá ochrana je samozřejmě prolomitelná.

Jak nahlížíte na 20% DPH na elektronické knihy, když přitom DPH na tištěnou knihu je jen 10%?

Doufáme, že si náš stát uvědomí, co dělá, a DPH časem sníží. Elektronická kniha je pořád brána jako software a ne jako kniha.

Potom totiž bude jednodušší a levnější shánět knihu nelegálně než ji kupovat…

Pořád existuje spousta poctivých čtenářů, kteří nechtějí mít s pirátskými kopiemi nic společného. Zatím je jich dost a knihy si chtějí kupovat.

Na čem všem si můžeme elektronickou knihu přečíst?

Čtečky, mobily, počítače, tablety. Zrovna u sebe mám čtečku Kindle. Je to zatím asi nejlepší čtečka. Objednaná z USA stojí kolem tří tisíc. Kdybyste ji kupovala tady, vyšla by vás na pět. Displej sice není dotykový, ale člověk si na to zvykne. Přiznám se, že od té doby, co ji mám, čtu mnohem víc. Co se týká její životnosti, to nemohu říct, ale nebývají poruchové.

Mohu na čtečce nějak manipulovat s textem?

Manipulovat pouze omezeně, můžete si změnit řádkování, proložení slov a také to umí číst nahlas, zatím jen v angličtině, ale zato krásně. To je dobré třeba i pro zrakově postižené. Také si můžete zvětšit nebo zmenšit písmo, to je zase výborné pro lidi, kteří mají problém se čtením na blízko.

To by bylo šikovné i pro starší lidi, pokud by se zjednodušilo ovládání…

Jde spíš o českou navigaci než o jednodušší ovládání. Kdyby se do Kindlu dostalo české menu, tak se rozšíří ještě víc. Zatím je jen v angličtině, sice po vás nevyžaduje široké jazykové znalosti, ale je to angličtina. A pokud člověk nemá nikoho, kdo by mu s tím pomohl, tak chápu, že to může být obtížné. Nicméně se na internetu objevil postup, jak čtečku počeštit, ale zatím je to neoficiální postup a navíc poměrně složitý. Takže je stále potřeba někoho, kdo umí ovládat počítač.

FOTO: Ilustrační foto

ilustrační foto, Zdroj: Pavel Cizner, Topzine.cz

Proběhl nějaký boom elektronických knih?

Asi ne pro lidi, kteří se o elektronické knihy nezajímají aktivně. Zájem mezi běžnou veřejností byl nastartován v roce 2010, kdy se spustil prodej elektronických knih a hodně se o tom psalo. Ale jestli byste si představovala nějakou masivní kampaň, třeba v televizi, tak ta neproběhla.

Orientujete se na nějakou cílovou skupinu čtenářů?

Cílovou skupinu nemáme, spektrum našich čtenářů je opravdu široké. Od teenagerů po šedesátníky a klidně i starší.

Chtěla byste ještě něco sdělit našim čtenářům?

Čtěte elektronicky! (smích) Rozhodně nám nejde o to, abychom vytlačili papírové knihy z trhu, to ani není možné. Tištěné knihy tady byly a budou a elektronické knihy existují v tuhle chvíli jako jejich doplněk. A do budoucna se mohou stát jejich regulérním partnerem.

Lucie Vávrová (1982) se podle svých slov naučila číst ve druhé třídě a první knihou, která se nesmazatelně zapsala do jejího srdce, byla Honzíkova cesta. Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze, diplomovou práci zpracovala na téma ochrany a zabezpečení elektronických knih proti kopírování. Elektronickými knihami se Lucie zabývá od roku 2009, je majitelkou Kindla3 od Amazonu a má ho opravdu ráda. Žije v Příbrami a je dosud svobodná.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lucie Vávrová: Čtěte elektronicky!