Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lucerna Music Bar pohltí v srpnu Yeasayer i s jejich futuristickou show

Redakce

Redakce

16. 7. 2010

!Vstupenky!Američtí Yeasayer mají za sebou dvě alba. Debutovali v roce 2007 s deskou All Hour Cymbals, která se stala senzací. Dvojka je, jak už to bývá, ze strany kritiků přijímána poměrně s despektem. Nicméně právě s druhou deskou a singly jako Ambling Alp či O.N.E. se dostali do širšího povědomí veřejnosti i u nás.

Yeasayer, Zdroj: smashboxstudios.com

Klipy Yeasayer jsou vizuálně působivými střípky racionálně neuchopitelných příběhů. Důkazem je například klip k písni Ambling Alp. Tento singl vypustili do světa před vydáním druhého alba Odd Blood. Skladba pojednává o italském boxerovi Primo Carnerovi, přezdívaném (jak jinak než) Ambling Alp.

>>> Koupit vstupenky za 385 korun zde. <<<

Yeasayer se inspirují estetikou dob minulých, ale zacházejí s ní inovátorským způsobem. Ať už mluvíme o surrealistickém předchozím videu nebo klipu ke skladbě O.N.E. Principy využívání diamantů, mozaikovitosti a potemnělé atmosféry v kontrastu se zářivými barvami odkazují k předloňské revitalizaci 70. a 80. let. Když ale trojice hudebníků z Brooklynu doplní celkový dojem o specifické pohyby a vymazlený styling sebe sama, nelze nic vytknout.

All Hour Cymbals a bitka o lístky

Singl 2080 z experimentálnější prvotiny byl kritiky přijat s enthusiasmem. Yeasayer jsou hudebně zdatní, vokál Chrise Keatinga má potřebnou dávku expresivnosti a podmanivosti, takže jim skladbu uvěříme komplexně. Nezpochybníme počáteční depku ani její následnou negaci (překlad části textu: Nemůžu spát, když přemýšlím o době, ve které žiju, nemůžu spát, když přemýšlím o budoucnosti, do které jsem se narodil – a potom obrat – Je nový rok, jsem rád, že tu jsem, jaro začíná, tak zpívejme).

Když se tato skladba začala šířit po internetu, kapelu to vystřelilo vysoko, a to hodně rychle. Na koncert, na který týden před raketovým startem kapely přišla čtyřicítka lidí, se tentokrát strhla bitka o lístky.

Wait for the Summer je animovaným klipem. Naskakuje souvislost s Animal Collective. Hudbou i klipem. Yeasayer ostatně – hlavně s prvotinou – byli v souvislosti s Animal Collective zmiňováni poměrně často. Určitě nejen proto, že Chris a členové ANCO navštěvovali stejnou školu.

Performeři Yeasayer

Chris, Ira a Anand se zúčastnili Take Away Show. Tyto show existují od roku 2006. Jejich princip je jednoduchý konceptem, náročný na provedení, o to působivější při realizaci. Každý týden jsou požádáni hudebníci, aby trochu ze svého umění předvedli ve veřejných prostorách. Yeasayer souhlasili a se svou performance zazářili v pařížském metru. Málo stačí k nezapomenutelnému představení.

Posledním příspěvkem bude klip k písni Audacity of Huge od Simian Mobile Disco, kterou Chris Keating nazpíval. Jedná se o asi nejlepší skladbu z alba SMD Temporary Pleasure.

Až přijedou Yeasayer 16. srpna zahrát do Prahy, snad se bitka o lístky nestrhne. I když, ať se klidně strhne. Yeasayer za to stojí. Vstupenky momentálně stojí 385 korun a koupit je můžete online zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lucerna Music Bar pohltí v srpnu Yeasayer i s jejich futuristickou show