Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Ložní povlečení vybírejte s přihlédnutím k sezóně

Kvalitu našeho spánku ovlivňuje spousta věcí. Spolu s matrací, roštem, dostatečným zatemněním a správnou teplotou v místnosti je velmi důležitá i kvalita lůžkovin, do nichž uléháme. Ty nás nesmí příliš přehřívat, ale ani zbytečně podchlazovat. Proto je vhodné materiál povlečení primárně vybírat s přihlédnutím k sezóně.

Do horkých letních nocí vybírejte povlečení, které vás primárně ochladí. A k tomu i dobře dýchá a saje pot. Tyto požadavky splňuje například měkká a na dotek příjemná bavlna, ideálně egyptská, která se na rozdíl od bavlny klasické vyznačuje delšími vlákny. Skvělou volbou však je i damašek, satén a hedvábí.

Povlečení do zimy

Hlavní úlohou povlečení do zimy je jeho uživatele zahřát. To zvládá několik materiálů v čele s mikroplyšem, mikrovláknem, nadčasovým flanelem či termoregulačním saténem. Ten nezaměňujte s klasickým saténem, s nímž nemá moc společného. Zatímco termoregulační satén obsahuje výhradně stoprocentní bavlněnou přízi, satén klasický je syntetickým materiálem.

Polybavlna, mikrovlákno a mikroplyš

Skvělými termoregulačními vlastnostmi však vyniká i méně známý batist či kombince bavlny a polyesteru, polybavlna. A do silně mrazivých nocí doporučujeme mikrovlákno či mikroplyš na dotek připomínající heboučkého plyšového medvídka (velký výběr těchto povlečení nabízí například internetová galanterie Mikaton.cz).

Povlečení, které ochladí i zahřeje

Na trhu se ovšem setkáte i s materiály, které zvládají obojí. V zimě zahřejí a v létě zchladí. Mezi ně patří například luxusní damašek na dotek připomínající hedvábí, bavlněný satén nebo speciálně macerovaná bavlna renforcé.

Jaký vzor?

Pokud si jste jisti materiálem, můžete přistoupit k volbě vzoru povlečení. Na výběr máte povlečení jednobarevné i vícebarevné. S geometrickými vzory, motivy zvířat i květin. Jednobarevné povlečení (jednoznačně doporučujeme luxusní francouzské z již zmíněného e-shopu Mikaton.cz) v každém případě oživí vhodně zvolené dekorace, jako jsou polštářky a plédy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ložní povlečení vybírejte s přihlédnutím k sezóně