Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Loyca. Kapela jejíž polovina hrála vedle Ozzyho Osbourna

Martin Peška

Martin Peška

18. 2. 2009

Ačkoliv pražská pop-rocková kapela Loyca existuje teprve něco málo přes rok, její členové mají několikaleté zkušenosti z jiných projektů. Zpěvačka Dana Yousifová, bubeník Honza Podzimek, baskytarista Petr Lisac a Dandy Frutti hrající na kytaru s odstupem jednoho roku od doby, co se poprvé sešli ve zkušebně, vydali své první singlové CD.

FOTO: Kapela Loyca

Zdroj: archív

Dvěma písničkami s názvy Human Shell a Lesson of the Fight dala Loyca v lednu 2009 jasně najevo, že poctivá muzika ještě žije. Právě na „hudební poctivosti“ si kapela zakládá. „Poctivost je pro mě klíčové slovo. Dokonce důležitější než originalita. Poctivá zábavová kapela, přistupující k publiku na rovinu, je mi sympatičtější než nějaké pseudoumění a honění si trička,“ říká bez jakýchkoliv servítek Honza Podzimek.

Jednotliví členové kapely si prošli různými kapelami, kde si vyzkoušeli nejrůznější hudební žánry a jejich kombinace. Zpěvačka Dana Yousifová okusila alternativní pop-rock v projektu Moonvista, Dandy Frutti prošel kapelami Rage Against The Machine Revival a česko-australskými Astro Metro, Petr Lisac hrál progresivní rock, ale i elektronický alternativní pop. Nejvíce muzikantských zkušeností má bubeník Honza Podzimek, který také vyučuje hraní na bicí. Stejně jako Dandy Frutti hrál v kapelách Rage Against The Machine Revival a Astro Metro, ale také Alice In Chains Revival, Mindway, kde přičichnul i k metalu, hostoval v progresivně rockové King Size, nebo zkouší killbilly a rockabilly v The Rockers.

Všechny hudební styly se odráží v tvorbě Loycy. Všem písním Loycy je společná zejména kvalitní a sehraná groovy rock, funk, hip hopová rytmika, výrazné kytarové rify, harmonie a melodie, občas sjednocené s rytmikou v útočný stroj, občas tvořící jakýsi protipól zpěvu.

Anglické texty má na svědomí mladá a talentovaná zpěvačka Dana, která vládne jak něžně sametově erotickým nábojem v klidných písních, tak burácivým a silným, až hardrockovým, hlasem v tvrdších písních. Své exotické příjmení Yousifová zdědila po svém dědečkovi, který pochází z Íránu. Velkou pozornost kapela věnuje především celkovým aranžím.

Jméno má podle ptáka

Název Loyca vychází ze jména jihoamerického ptáka z čeledi špačkovitých – Sturnella Loyca neboli Vlhovce Dlouhoocasého. Nyní ho skupina používá jako své logo a symbol. Objevil se i na bookletu singlového CD, které bylo vydáno nejen k prvním narozeninám Loycy, ale také k desetiletým výročím společného působení Dandy Fruttiho s Honzou Podzimkem. Mezi jeden z jejich největších společných zážitků se stalo vystoupení z roku 2002 v kapele Astro Metro na legendárním Ozzfestu, tradičním putovním festivalu Ozzyho Osbourna.

Internetové stránky kapely s aktualizovanými novinkami a seznamem koncertů je na loyca.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Loyca. Kapela jejíž polovina hrála vedle Ozzyho Osbourna