Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lou Reed: Hudba ve formátu MP3 stojí za hovno. Nejlepší byl vinyl

Hana Voltrová

Hana Voltrová

26. 6. 2013

Legendární muzikant a člen stejně legendární kapely The Velvet Underground Lou Reed se v uplynulých dnech po delší době objevil opět na veřejnosti. Příčinou pauzy byla transplantace jater, kterou jednasedmdesátiletý Reed podstoupil v dubnu.

Lou Reed, zde při nedávné spolupráci s Metallikou Zdroj: loureedmetallica.com

Lou Reed, zde při nedávné spolupráci s Metallikou Zdroj: loureedmetallica.com

Reed se objevil na Mezinárodním festivalu kreativity v Cannes a své fanoušky nejprve vyděsil unaveným a zranitelným vzhledem. Ovšem v okamžiku, kdy otevřel ústa a promluvil, se fanouškům ulevilo. Lou Reed zůstal stejně nespokojený a rozzuřený nad vším, co se děje, jako v minulosti. Jeho ostré kritice neunikli novináři ani americký prezident Obama.

Nejvíce se ale Reed pozastavil nad současným stavem a kvalitou hudby a hudebních nosičů. Nejhorší je podle něj kvalita zvuku u digitální hudby. Již dříve se Reed nechal slyšet a digitální hudbu přirovnal k exkrementům. Z těchto důvodů prý nechápe, proč hudebníci získávají za stáhnuté mp3 tolik peněz.

Gramofon, to je jiná kvalita

Reed naopak vyzdvihl a nostalgicky zavzpomínal na „krásně hřejivý zvuk, jaký lze slyšet pouze a jen z vinylu.“ Dle jeho slov toto současná generace, poslouchající hudbu ve formátu mp3, nikdy nepozná. Na digitální verzi hudby vidí Reed pouze jedinou pozitivní věc, a to celkově snadnější přístup k hudbě a s tím spojené získání povědomí i o méně provařených interpretech.

Reed poté překvapivě vyjádřil pochopení pro dnešní mládež, která hudbu v digitální podobě upřednostňuje. Příčinou je jak relativně vysoká pořizovací cena vinylového přehrávače, tak naopak všudypřítomné technické vymoženosti, například produkty firmy Apple, která stahování hudby přímo podporuje. Díky stahování je tedy hudba všem snadno dostupná, ovšem v hrozné kvalitě.

Lou Reed je americký hudebník, který se proslavil působením v kapele The Velvet Underground. Uznání a popularitu si ale vydobyl i během své sólové kariéry, v jejímž průběhu vydal více než dvacet studiových alb. Za pozornost rovněž stojí Reedova vedlejší profese. Je totiž i úspěšným fotografem a jeho fotografie tvoří cover u některých z jeho desek.

YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lou Reed: Hudba ve formátu MP3 stojí za hovno. Nejlepší byl vinyl