×
TOPZINE.cz

Londýnský dům z vosku. Během 30 dní se kompletně rozteče

Umělec Alex Chinneck před svým dílem, Zdroj: AFP/Getty Images

Pokud se v následujících dnech budete procházet ulicemi jihovýchodního Londýna, konkrétně ulicí Southwark Street 40, narazíte na historicky vypadající gregoriánský dům, který rozhodně není obyčejný. Celý byl totiž vystavěn z vosku podle pokynů soudobého britského umělce a do 30 dnů po něm zbydou pouze drobné upomínky, neboť se celý rozpustí.

Umělec Alex Chinneck před svým dílem. Zdroj: AFP/Getty Images
Umělec Alex Chinneck před svým dílem. Zdroj: AFP/Getty Images

Provádějící britský umělec Alex Chinneck, jenž je známý především pro své optické iluze, použil zhruba 8 000 cihel z parafínu, z nichž tento londýnský dům sestavil. Ten se do měsíce za manuální pomoci kompletně rozteče. Jako upomínka zbydou pouze části, které nebyly vytvořeny z vosku – střešní tašky, číslo domu a otvor na dopisy, obojí umístěné na vstupních dveřích.

Voskový dům, Londýn,  Zdroj: AFP/Getty Images
Voskový dům, Londýn. Zdroj: AFP/Getty Images

Dům vznikl jako součást Merge festivalu 2014, který se v hlavním městě koná každoročně a dává si za cíl propagovat a zviditelňovat různé druhy uměleckých akcí současného umění. Umělec Chinneck bral při svém uměleckém počinu v úvahu historický ráz dané čtvrti, kde po staletí prosperovala továrna na výrobu svíček.

Voskový dům, Londýn,  Zdroj: AFP/Getty Images
Voskový dům, Londýn. Zdroj: AFP/Getty Images

Voskovou stavbu můžete zhlédnout podle předpovědí až do 18. listopadu, nicméně i když je stavba tavena manuálně, záleží také i trochu na počasí. Dům může celý zmizet klidně o něco dříve.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..