Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Londýnská letiště nestačí. Norman Foster navrhl obří terminál na Temži

Redakce

Redakce

13. 1. 2012

OBR: Thames HubNa ostrově Grain má do roku 2030 vyrůst nový infrastrukturní uzel nazvaný Thames Hub. Autorem odvážné vize, která spojuje leteckou, železniční, silniční a vodní dopravu je renomované architektonické studio Normana Fostera.

OBR: Thames Hub

Norman Foster projektuje v Británii dopravní uzel, Zdroj:halcrow.com

Velká Británie se stejně jako ostatní vyspělé státy musí vyrovnat se stále se zvyšujícími nároky na dopravu a technickou infrastrukturu obecně. Rostoucí počet obyvatel a rozvíjející se globální ekonomika v podstatě nutí vyspělé státy, a nejen ty, ke zvýšení kapacity a zlepšení kvality v dopravě. S touto komplexní vizí přichází architektonické studio Foster + Partners, které stojí za odvážným projektem, jenž propojuje říční povodňovou bariéru, mezinárodní letiště a lodní a železniční centrum.

Největší pozornost je věnována leteckému terminálu, o kterém se diskutuje již od srpna letošního roku. Prognózy totiž ukazují, že kapacita současných londýnských letišť přestává dostačovat a tuto situaci je tedy nutno nějak řešit. Norman Foster v tomto případě přichází s projektem čtyř hlavních ranvejí, které jsou dlouhé zhruba 4 km, a budou schopné odbavit až 150 milionů pasažérů ročně. Letadla budou přilétat od severovýchodu, přes vodní hladinu, což minimalizuje hlukovou zátěž okolního prostředí.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/thames-hub/]

Pod letištěm by měl v podzemí vzniknout nový železniční uzel pro vysokorychlostní železnici, která spojí Londýn s hlavními evropskými centry, ale i s významnými britskými městy jako je Birningham, Manchester, Leeds a Liverpool.

Fosterův odvážný návrh má stejně jako všechny stavby, které s sebou přinášely pokrok, své příznivce i odpůrce. Odpůrci ponejvíce kritizují fakt, že je na ostrově Grain významné naleziště zemního plynu spolu s elektrárnou. Otázkou tedy zůstává, co vlastně připravovaný projekt přinese.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Londýnská letiště nestačí. Norman Foster navrhl obří terminál na Temži