Milí vášniví hráči, pařmeni, čtenáři, vy, co nemáte co dělat, anebo vy, co máte mnoho práce, ale raději trávíte čas popíjením kávy, konzumací sušenek a čtení o tom, jak to vlastně bylo, je a možná bude s hrami, které řadíme do škatulky logických.
Historie je nudná, že ano? Nechám si tedy povídání o jednom skvělém a grandiózním kousku až na závěr. Bude to taková malá odměna pro obzvláště výjimečné jedince, kteří udrží pozornost až do konce.
Jak to vypadá s logickými hrami v současnosti? Někdo si možná myslí, že tato odrůda v herním průmyslu nemá mnoho nadšených příznivců a hráčů. Zdá se ovšem, že opak je pravdou.
Připomenu například takové Sudoku! Vždyť z velice nenápadného doplňování čísílek do podivných čtverečků se stal naprosto famózní hlavolam. Popularita Sudoku roste geometrickou řadou. Můžete vidět opravdu kvanta lidí luštících tento zapeklitý hlavolam při různých příležitostech, mezi které patří bez pochyb cestování, vyučovací hodina, nezáživná přednáška ve večerních hodinách anebo kruté a nesnesitelné čekání před dveřmi zubní ordinace. Pro odpůrce papíru a tužky zde máme několik velice povedených virtuálních zpracování. S pomocí dobrého reflexu a hlavně znalosti kombinace alt+tab pro rychlé přepnutí oken ve Windows si můžete dovolit luštit i v zaměstnání.
Jak jistě víte, mezi logické hry řadíme také karetní skvosty. Co se týká dnešních trendů, musím zmínit Poker Texas Hold’em. Vím, jak se mnohým z vás tají dech při vyslovení tohoto úžasného sousloví. Stále více a více vášnivých karbaníků si vzrušení a napětí vychutnává před blikající obrazovkou. Můžeme hrát přes internet o opravdu motivující sumy peněz, anebo prostě jen tak klikat v nějaké flashovce a mít radost z výhry. Každopádně tato odnož pokeru se stává stále více a více oblíbenější.
Různí koumáci a kutilové už jistě objevili kouzlo speciálních gravitačních a technických her, ve kterých je cílem poskládat podle jasně dané logiky funkční přístroj, který dělá cokoliv, kdekoliv a jakkoliv. Hlavní je, že dělá, co dělat má.
Bylo by hříchem nezmínit také logický fenomén Tetris. Alexej Pažitnov a jeho spolupracovníci Vadim Gerasimov a Dmitry Pavlovsky již roku 1985 stvořili tento bombastický žrout času. Tetris byl dříve pro mnoho lidí vůbec první zkušeností se světem virtuálních her. A to ať už na PC, a nebo pod školní lavicí s malou, tlačítky posetou krabičkou na tužkové baterky. Postupem času lidstvo začalo přecházek od skládání kostiček, přes posouvání bedniček, panáčky chodící přes překážky a různé hlavolamy až k číslicovým a promyšleným karetním hrám.
Největší kouzlo Tetrisu je v jeho jednoduchosti. Tam se skrývá jeho síla a krása. I v dnešní době není problém najít jedince, kteří u Tetrisu tráví hodiny a hodiny skládáním řad, sloupců a posloucháním návykové hudby.
Člověk jest tvor zvídavý a hádanky má od pradávna rád. Není nic snazšího, než aplikovat zcela běžné hříčky do virtuálního světa počítačových aplikací. Čekají na vás různá puzzle, klony hanojských věží, již zmíněné sudoku, anebo skládání ne vždy pravidelných kostiček. Odvážnější najdou v jídelním lísku perfektně naservírované šachy, halmu, případně dámu, o nichž by jen krátké povídání vydalo na další článek.
Už vás nebaví bezmyšlenkovité střílení a zabíjení nestvůr? Hledáte něco náročnějšího, co vás dokáže vnitřně uspokojit? Chcete se rozvíjet? Hrajte logické hry! Možná budete překvapeni. Kdo by to byl řekl, že jednoduché přesouvání bedniček v bludišti dokáže zabavit na hodiny, na dny, někoho možná na měsíce. Zní to trošku neuvěřitelně, ale logické hry v sobě obsahují něco magického. Je to jako magnet, jímž je lidský mozek přitahován a nucen řešit, bádat, zkoumat, vymýšlet, přemýšlet a rozvíjet se.