Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Literatura na Facebooku? To se mi líbí!

Redakce

Redakce

9. 7. 2011

Pokud máte rádi literaturu, ale zároveň vám nejsou cizí ani moderní technologie, nechte se informovat o novinkách v knižní produkci a právě probíhajících literárních akcích online – třeba na Facebooku.

FOTO: Ilustrační foto

Díky Facebooku můžete sledovat knižní novinky online, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Facebook se během poslední doby stal doslova fenoménem. Využívají ho mladí i staří, a to nejen ke komunikaci se svými blízkými. Jeho prostřednictvím lidé stále častěji vyjadřují své názory a postoje, například přidáním se do skupin či fanklubů různého druhu a aktivitou v nich. Ani milovníci knih a literatury nezaháleli, a vytvořili si hned několik fanouškovských stránek a skupin, které podporují jejich koníček.

Skupiny oficiální i neoficiální

Některé z neoficiálních skupin a stránek s počtem jejich členů: Knihosexuálové (26), Knihy, čteme knihy. A ne jen tak málo, dokonce ve velkém. A jsme na to hrdí (99), Zajímá mě česká literatura (I’m interested in Czech literature) (467).

A co se v těchto skupinách pro knihomoly a knihomilce nejčastěji probírá? Samozřejmě že především oblíbené knihy fanoušků. Uživatelé si vzájemně doporučují spisovatele, jejich díla a sdělují si své dojmy z četby. Často se také věnují i obecným otázkám týkajících se literatury, jako je hned ta základní – proč vůbec číst? Tyto skupiny a stránky stojí především na aktivitě samotných fanoušků, popřípadě pilného správce skupiny.

FOTO: Kniha

Kniha – láska na celý život, Zdroj: wikimedia.org

K těmto neoficiálním skupinám se postupně přidaly i skupiny oficiální, vzniklé pod záštitou různých knihkupectví, nakladatelství, magazínů orientujících se na literaturu a kulturu. Jejich stránky jsou pochopitelně více organizované. Fanoušci jsou zevrubně informováni o dění v knižním světě. Na stránky, které jsou pravidelně aktualizovány, jsou přidávány odkazy na recenze nových knih a upozornění na všemožné akce, ať už to jsou autorská čtení nebo literární soutěže.

I Topzine nabízí několik literárních skupin

A právě takovou skupinu vytvořila pro vás, milí čtenáři, i redakce Topzine.cz. Jmenuje se Doporučujeme literaturu ke čtení – doporuč i ty! a má již přes 2500 členů, kteří si na nedostatek akce uvnitř skupiny rozhodně stěžovat nemůžou. Podívejte se sami!

Dalším projektem literární rubriky Topzine.cz je pak stránka Čtenářský deník? Pošli nám na zeď, co potřebuješ. Studenti si musí pomáhat!, která má sloužit především jako pomoc studentům při shánění informací o knihách z povinné četby.

Spisovatelé na Facebooku

FOTO: Vzhůru do Sklepů!

To ale není zdaleka vše. Na Facebooku mají své fanouškovské stránky či skupiny i někteří konkrétní spisovatelé: například K. H. Mácha, J. K. Rowling nebo J. H. Krchovský. Fanoušci si tu vyměňují názory na autora a jeho dílo a upozorňují na aktuality s nimi spojené. V případě básníků jsou zdi také často přeplněné oblíbenými básněmi uživatelů.

A že i současní umělci jsou stále v kurzu, a někteří jdou navíc s dobou virtuální provázanosti, dokazují jejich facebookové profily. Požádejte o přátelství třeba Jiřího Dědečka, Ivu Pekárkovou nebo Jáchyma Topola, určitě vás neodmítnou! Pokud ale natrefíte na profil Honzy Jíchy, pamatujte na to, že se jedná o profil nepoužívaný, neakceptování vaší žádosti o přátelství si tedy neberte vůbec osobně! Honza nám totiž na Vzhůru do sklepů! prozradil, že si profil na Facebooku založil vlastně omylem, a teď se jen diví, kolik uživatelů se s ním chce virtuálně kamarádit.

V každém z nás může dřímat prozaik či poeta

Někteří rádi čtou, jiní raději píší. I tuto zálibu Facebook podporuje, nabízí totiž prostor pro vlastní literární seberealizaci. Popis skupiny nazvané Kniha na pokračování zní: „Jsi tvůrčí? Rád/a píšeš? Nebo se jen nudíš? Připoj se spolu s ostatními k psaní knihy na pokračování! V příběhu pokračuj psaním na zeď…“. Dle zaplněné zdi lze soudit, že je psaní románu v plném proudu a jeho autoři se při psaní a následném čtení vyloženě baví.

Facebook podporuje i tvůrčí psaní, Zdroj: digineff.cz

To vše a ještě mnohem více můžeme najít na jednom jediném serveru, jedné jediné sociální síti, stačí se jen pořádně porozhlédnout. Na Facebooku se nepropaguje jen literatura, ale i film, hudba, umění a kultura celkově, a to nemluvím o stránkách s exaktním, či přímo technickým zaměřením. Je tedy dostatečně zřejmé, že Facebook už není jen pouhým komunikačním serverem, ale pomalu se stává i cenným zdrojem informací a prostorem pro osobní rozvoj, proč tedy nevyužít možností, které nabízí? A vůbec: přátelíte se už na facebooku s Topzine.cz? Počet jeho fanoušků již dosáhl čísla 7400!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literatura na Facebooku? To se mi líbí!