Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Literatura a hudba, to je ústecký Antropotyátr

Loňský ročník AntropotyátruDne 13., 19. a 20. října se v Ústí nad Labem uskuteční druhý ročník literárně-hudebního festivalu Antropotyátr. Kromě literatury a hudby se do bohatého programu vešel také film, divadlo a výtvarné umění.

Loňský ročník Antropotyátru

Loňský ročník Antropotyátru, Zdroj: antropotyatr.h-aluze.cz

Údajně nejpestřejší ročník festivalu Antropotyátr odstartuje 13. října tzv. předvečerem v ústeckém Café Max. Pokřtěna zde bude připravovaná kniha básníka a amatérského přírodovědce Miroslava Fišmeistera; proběhne i čtení z knihy, sám autor se Antropotyátru bohužel nezúčastní. Křtít se bude také třinácté číslo časopisu H_aluze, jehož redaktoři celý festival pořádají. Poté na řadu přijdou krátkometrážní amatérské snímky a promítání loutkového Mozartova Rekviem od vizuálního umělce a divadelníka Petra Nikla. Na dobrou noc zahraje DJ Banshee.

Dva hlavní večery

První opravdový festivalový večer zahájí 19. října v experimentálním prostoru Mumie undergroundový umělec Jaroslav Erik Frič. Následovat bude divadelní vystoupení souboru Prase na koni a kabaretní skeč skupiny Reinhardt von Bello. Zlatým hrotem večera bude vystoupení radikálního undergroundového sdružení Vítrholc. Po nich na scénu přijdou opět DJové. Tentokrát z Funkadelic Brother a zahrají funk, soul a latino.

Skupina Vítrholc

Skupina Vítrholc, Zdroj: antropotyatr.h-aluze.cz

Na 20. října do Mumie pořadatelé lákají na čtyři mladé spisovatelky. Zazní texty Petry Hůlové, Lucie Hyblerové, Kateřiny Rudčenkové a Kateřiny Tučkové. Po literatuře dostane slovo opět hudba, před DJi ze Spinning by Kim Young Su se ještě představí hudební kapela DVA, která vystoupí těsně po vydání nového CD.

Stopy Veroniky Konečné

Součástí festivalu je také vernisáž Veroniky Kopečné nazvaná Stopy. Zájemci ji mohou navštívit 19. října v čajovně U Vysmátý žáby. Stejný den v Café Max proběhne vernisáž grafických prací Miloše Makovského pod názvem H_ALUZÍM.

FOTO: Antropotyátr

Antropotyátr baví nejen lidské návštěvníky, na své si přijdou i deštníky, Foto: Alice Prajzentová, archiv festivalu

První ročník Antropotyátru v Ústí nad Labem proběhl v roce 2008. V současnosti ho připravuje literárně-kulturní časopis H_aluze. Festival by však nevznikl bez Literárního festivalu, který se konal o rok dřív. Na něm se podílela ještě literárně-kulturní revue PANDORA. Cílem festivalu je přesvědčit veřejnost, že čtení je zábava, a to nejen pro studenty bohemistiky a intelektuály – pobavit se u literatury může takřka každý.

Název Antropotyátr si organizátoři půjčili od básníka z Hradce Králové Ivana Pasadeny, který vydal stejnojmennou sbírku básní. Slovo antropotyátr je sloučenina dvou latinských výrazů –  anthropos (člověk) a theatrum (divadlo).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literatura a hudba, to je ústecký Antropotyátr