Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Literární kvíz: Známe klasiky světového realismu?

Devatenácté století právě přechází do své druhé poloviny a ve světě se objevují literární díla období realismu. Kdo patří mezi světové klasiky tohoto období, o čem pojednávají jejich díla a jak zapůsobila na tehdejší dobu a společnost se dozvíte v následujícím kvízu.

OBR: Tolstoj

1. Kdo je hlavním hrdinou Balzacova románu Ztracené iluze?

a)      Rastignac

b)      Lucien

c)      Vautrin

2. Kolik dílů má rozsáhlá románová epopej Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír?

a)      1

b)      3

c)      4

3. Romány Émila Zoly Zabiják, Nana, Germinal, Břicho Paříže a další jsou součástí jednoho románového cyklu, jaký je jeho název?

a)      Lidská komedie

b)      Rougon-Macquartové

c)      Mravy francouzského venkova

4. Zločin a trest – příběh studenta Raskolnikova, který ospravedlňuje svůj hrůzný čin. Usmrtil lichvářku, která dle jeho názoru byla „lidskou vší“, pouze škodila ostatním, proto neviděl její zabití jako něco špatného, ba naopak – věřil, že tak světu pomůže. Jak onu lichvářku zabil?

a)      jedem ve víně

b)      uškrcením

c)      sekerou

„(…), chtěl jsem tehdy zjistit, a zjistit co nejrychleji, zda jsem stejná veš jako ostatní, nebo zda jsem člověk. (…) Zda jsem ubohý hmyz, nebo zda mám právo…

Zabíjet? Zda máte právo zabíjet? zalomila rukama Soňa.

Ach Soňo! vybuchl podrážděně a chtěl se nějak ohradit, ale udělal jen přezíravou odmlku. Nepřerušuj mě, Soňo! Chtěl jsem tě jenom přesvědčit, že mě tehdy ponukl ďábel a teprve pak mi ukázal, že jsem neměl právo udělat ten krok, protože jsem zrovna taková veš jako všichni! (…) Poslyš: když jsem tenkrát k staré šel, šel jsem to, abys věděla, jen zkusit…

A zabil jste! Zabil!

Ale jak jsem zabil? Copak takhle se zabíjí? Copak někdo jde zabíjet tak jako tehdy já? Jednou ti povím, jak to bylo… Copak jsem zabil nějakou babku? Sebe jsem zabil, žádnou babku! A zároveň jsem navždy utloukl sám sebe!“

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trest

5. Proč není paní Bovaryová spokojena v manželství?

a)      sňatek byl předem dohodnutý rodiči

b)      nudí ji svými stereotypy

c)      její manžel ji podvádí

6. Tragédie otce Goriota, ze stejnojmenného románu Honoré de Balzaca, vychází z otcovské lásky ke dvěma dcerám, pro které by udělal všechno na světě. Ony jej však opustí, stydí se za něj a tak umírá v chudobě a zcela sám. Jak se jeho dcery jmenovaly?

a)      Anastázie a Delphine

b)      Emilie a Beatrice

c)      Monique a Claire

7. Jedno z děl kritického realismu popisovalo týrání a hrůzné životní podmínky nevolníků v Rusku tak realisticky a emotivně, že zapůsobilo na cara Alexandra II. a přispělo tak ke zrušení nevolnictví. Které to bylo?

a)      Fjodor Michaljevič Dostojevskij: Zápisky z mrtvého domu

b)      Nikolaj Vasiljevič Gogol: Mrtvé duše

c)      Ivan Sergejevič Turgeněv: Lovcovy zápisky

8. Román Émila Zoly Zabiják nese příznačný název. Kdo nebo co je zde oním zabijákem?

a)      alkohol

b)      dělník Copeau

c)      drogy

Přestože se jedná o romány vzniklé více než před sto lety, i tak se dnes a denně setkáváme s oním zabijákem, jsme zklamáváni a trpíme jako Otec Goriot, nebo toužíme po romantice jako paní Bovaryová. A je to právě ta nadčasovost, díky které nás dodnes díla kritického realismu nepřestávají udivovat a inspirovat.

Správné odpovědi

1. b,  2. c,  3. b,  4. c,  5. b,  6. a,  7. c,  8. a

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární kvíz: Známe klasiky světového realismu?