×
TOPZINE.cz

Literární kvíz: Světová literatura do 20. století. Znáte slavné románové hrdiny?

FOTO: KnihaSe začátkem nového školního roku zasedli do lavic budoucí maturanti, kteří se následujících několik měsíců budou muset potýkat se strastmi státní maturity. Nejen pro ně jsme připravili kvíz, který má prověřit literární znalosti.

FOTO: Kniha
Kolika díly z kvízu jste si skutečně jistí?, Zdroj: sxc.hu

1)  Jak se jmenuje známý hrdina z knihy Sevillský svůdce a kamenný host, jehož postavu, později převzatou jinými autory, poprvé ztvárnil renesanční spisovatel Tirso de Molina?

a) Don Quijote

b) Don Juan

c) Don José

d) Don Lope de Vega

2)  Jak zní jméno starší sestry ze Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy, kterou se rozhodl vzít si a usměrnit hlavní hrdina Petruccio?

a) Karolína

b) Kordula

c) Kateřina

d) Klára

3)  Jaké bylo příjmení rytíře, který se zamiloval do lehkovážné mladičké kurtizány, v knize Manon Lescaut, jež vznikla z pera romantického spisovatele Antoina Francoise Prévosta?

a) Des Grieux

b) Des Roux

c) Des Fournier

d) Des Lefévre

4)  Jak se jmenovala osudná žena, do které se zamiloval mladý umělec Werther po svém příjezdu do malého města Walheim v knize Utrpení mladého Werthera od Johanna Wolfganga Goetha?

a) Julie

b) Sophie

c) Sara

d) Charlotte

5)  Jaké je jméno hlavní postavy – ušlechtilého knížete, kterého ostatní postavy považují za idiota z knihy F. M. Dostojevského Idiot?

a) Lyškin

b) Myškin

c) Fyškin

d) Kyškin

Správné odpovědi naleznete pod článkem

6)  Jaké bylo křestní jméno lorda Wottona, osobité postavy z knihy Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda, jenž svými názory a systémem hodnot pokřivil duši do té doby čistého mladíka Doriana Graye?

a) William

b) Henry

c) Thomas

d) Jack

7)  Jak se jmenovala majitelka zkrachovalého panství, kterou oklamal podnikatel Lopachin, a připravil ji o její vlastnictví i vzpomínky v dramatu Višňový sad od Antona Pavloviče Čechova?

a) Ivanovna

b) Raněvská

c) Petrová

d) Smirnova

8)  Jak se jmenuje milostná dvojice vojáka a zdravotní sestry, která se shodou okolností potkala uprostřed zuřící 1. světové války v románu Ernesta Hemingwaye Sbohem, armádo?

a) Emily a Frederic

b) Emily a Ethan

c) Catherine a Ethan

d) Catherine a Frederic

9)  Jaké zní křestní jméno hlavního hrdiny knihy Na západní frontě klid od E. M. Remarqua, který je vypravěčem tragického osudu svého i svých spolužáků v zákopech 1. světové války?

a) Albert

b) Tjaden

c) Pavel

d) Stanislav

10)  Jak se jmenuje prostá květinářka s prořízlou pusou, kterou si v komedii George Bernarda Shawa Pygmalion vyhlédl profesor fonetiky Henry Higgins, aby z ní udělal dokonalou dámu správné mluvy ?

a) Ellie

b) Lisa

c) Olivia

d) Lucy

Správné odpovědi: 1b, 2c, 3a, 4d, 5b, 6b, 7b, 8d, 9c, 10b

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..