Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Literární kvíz: Česká literatura do 20. století. Znáte české literární bohatství?

Redakce

Redakce

17. 10. 2012

S druhou částí našeho kvízu zaměřeného na ucelení vědomostí z klasických děl tentokrát nahlédneme do české literatury, počínaje rozkvětem českého jazyka v době Národního obrození a konče reakcí spisovatelů na totalitní režimy.

OBR: Kniha

Jak dobře znáte díla české literatury?, Zdroj: sxc.hu

1) Jak se jmenovala slavná milenecká dvojice z tragické básně Máj romantika Karla Hynka Máchy, jejíž láska skončila osudnou smrtí mileneckého trojúhelníku?

a) Hynek a Jarmila

b) Karel a Jarmila

c) Vilém a Jarmila

d) Vilém a Marinka

2)  Jak zní jméno boha ze slavné satiry Karla Havlíčka Borovského Křest svatého Vladimíra, který se pustil do roztržky s carem Vladimírem, kterýžto ho po urážkách jeho Veličenstva nechal utopit?

a) Berun

b) Jerun

c) Verun

d) Perun

3)  Jak se jmenoval Maryšin nápadník ze stejnojmenné knihy Bratří Mrštíků, který po návratu z vojny zjistil, že Maryšu donutili její rodiče vzít si vdovce Vávru, o jehož osobě kolovaly neblahé zvěsti?

a) Bohouš

b) Francek

c) Pepa

d) Lojzek

4)  Jak zní jméno hlavního hrdiny Vesnického románu z cyklu Ještědských románů od Karoliny Světlé, který vstoupí do výhodného sňatku s žárlivou rychtářkou, která mu znepříjemňuje život a dokonce na něj pošle „špeha“ v podobě své služebné Sylvy?

a) Antoš

b) Antonín

c) Alexandr

d) Aleš

5)  Kdo je hlavním hrdinou románu Psohlavci od Aloise Jiráska, jenž je zároveň i významnou postavou českých dějin?

a) Jan Žižka

b) Jan Hus

c) Jan Sladký Kozina

d) Prokop Holý

Správné odpovědi naleznete pod článkem

6)  Jaké je jméno dívky, která svou čistou duší a láskou přivedla světlo do života krysaře, poutníka bez cíle, jejíž smrt však přinesla zkázu zkaženým obyvatelům města Hammeln v přepisu německé pověsti Krysař od Viktora Dyka?

a) Anna

b) Anabel

c) Agnes

d) Alexandra

7) Jak se jmenuje hlavní hrdina novely Stříbrný vítr od Fráni Šrámka, který se na stránkách knihy vyznává ze svých plánů a tužeb, jež jsou omezeny prostředím, ať už rodinným či školním?

a) Petr Ratkin

b) Jan Ratkin

c) Petr Rajchl

d) Jan Rajchl

8)  Jaké je křestní jméno pana Kopfrkingla z novely Spalovač mrtvol od Ladislava Fukse, jenž se kvůli stupňujícím sympatiím s nacistickou ideologií stává z něžného otce a manžela (oslovujícího své milované přízvisky jako „čarokrásná“) vrahem vlastní rodiny?

a) Karl

b) Konrád

c) Kessler

d) Klaus

9) Jak se jmenuje hlavní hrdina humoristické novely Bylo nás pět od Karla Poláčka, který v knize líčí své dospívání v Rychnově nad Kněžnou, k němuž neodmyslitelně patří i různé mladické vylomeniny a dobrodružství?

a) Petr Krejza

b) Petr Bejval

c) Petr Jirsák

d) Petr Bajza

10)  Jak zní křestní jméno hlavního hrdiny, jehož vývoj výjimečného nadání a rodinné útrapy (zapříčiněné komunistickým režimem) sledujeme v knize Báječná léta pod psa od Michala Viewegha?

a) Albrecht

b) Kvido

c) Otakar

d) Prokop

Správné odpovědi: 1c, 2d, 3b, 4a, 5c, 6c, 7b, 8a, 9d, 10b

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární kvíz: Česká literatura do 20. století. Znáte české literární bohatství?