×
TOPZINE.cz

Literární cena ČNPS a Edice Tvůrčí literární stipendium ČNPS

FOTO: JeseníkyPozor, pozor! Na českém literárním trhu se objevila nová cena a nové stipendium! Jde o Literární cenu ČNPS a Edici Tvůrčí literární stipendium ČNPS a obojí rozhodně stojí za to.

FOTO: Jeseníky
Jeseníky - tady někde se konají konference ČNPS, Zdroj: topzine.cz, Eva Chytková

Je to již padesát let, co se v Jeseníku konají psychofarmakologické konference. Právě při této příležitosti se Česká neuropsychofarmakologická společnost, Nadační fond LitArt, nakladatelství Dauphin a projekt Družstevní práce rozhodli založit edici Tvůrčí literární stipendium ČNPS a vyhlásit Literární cenu ČNPS.

Stručná charakteristika a cíle projektů

Žijeme v době stresu, rozpadlých rodin a pracovních nejistot. Počet lidí, kteří mají duševní problémy, roste. Psychické zdraví je velice důležité, aby se člověk mohl cítit šťastný. Navrátit lidem duševní zdraví se snaží lékaři a vědci, ale i organizace, která má svou zkratku v názvu obou novinek, tedy Česká neuropsychofarmakologická společnost. K prostředkům, které mohou pomoci vrátit duševní zdraví, počítá i umělecké tvoření, to je však také výborným diagnostickým nástrojem.

FOTO: Sebevražda
Lidí s psychickými problémy přibývá, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Edice Tvůrčí literární stipendium ČNPS bude vydávat díla, která bezprostředně souvisejí s procesem obnovy duševního zdraví a životní radosti. Je určeno celkem pro tři skupiny děl: První skupina zahrnuje literaturu, která uměleckými prostředky přiblíží duševní poruchu, život s ní nebo obnovení duševního zdraví. Druhá skupina je určena populárně vědeckým dílům, která posunují vnímání léčby u široké veřejnosti. Do poslední skupiny spadají díla, která vznikají během uzdravování.

Literární cena ČNPS

Literární cena ČNPS je na rozdíl od Edice Tvůrčí literární stipendium ČNPS určena pro již publikovaná díla, přičemž kategorie se podobají. Jsou opět tři: přibližují, popularizují nebo subjektivizují problematiku duševního zdraví a léčby. Získat ji může dílo původní domácí, které je psané českým nebo slovenským jazykem. Výjimečně však může být udělena za překladatelskou nebo ediční činnost.

Foto: peníze
Výhrou Literární ceny ČNPS je 25 000 Kč, Zdroj: Topzine.cz, Foto: Jiří Krejčík

A jak soutěž probíhá? Autor elektronicky zašle své dílo na adresu nakladatelství Družstevní práce. Nominaci provádějí specialisté na duševní poruchy a jejich léčbu a literární kritici LitArtu. Nominace bude autorovi e-mailovou cestou potvrzena. Následně proběhne hlasování o vítězi. Obě ocenění budou vyhlašována v lednu u příležitosti konání konferencí v Jeseníku. Odměnou pro vítěze Edice Tvůrčí literární stipendium ČNPS je vydání děl. Literární cena ČNPS je udělena jen jedna a pojí se s částkou 25 000 korun.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..