Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstavy na listopad 2011: Praha potěší, ale šetřete i na Vídeň

Eva Csémyová

Eva Csémyová

30. 10. 2011

Podzimní plískanice nadobro ukončily babí léto. Schovat se před nimi můžete doma u čaje, ale pokud toužíte po aktivnějším využití volného času, je návštěva galerie ideální. Přečtěte si, jaké novinky vás příští měsíc čekají!

Cena Jindřicha Chalupeckého

DOX
4.11.2011 – 5.1.2012

OBR: Jiří Thýn

Jedním z uchazečů o Cenu Jindřicha Chalupeckého je i Jiří Thýn. Zdroj: cjch.cz

V Centru současného umění DOX se můžete od 4.listopadu seznámit s projekty pěti finalistů 22. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Nejlepší z 64 účastníků vybrala mezinárodní porota, jejímiž členy byli například kurátor MoMA Christian Rattemeyer  nebo šéfkurátor vídeňského MuMOKuRainer Fuchs. Letos poprvé bude tvorba finalistů prezentována ve veřejném prostoru.

V rámci akce 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst budou díla umělců vystavena v nejrůznějších formách na pěti vybraných místech. Můžete se těšit na díla Filipa Cenka, Dominika Langa, Pavla Sterce, Marka Thera a Jiřího Thýna. Vítěz Ceny získá 50 000 Kč, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a 100 000 Kč na realizaci výstavy v Galerii Václava Špály na podzim roku 2012. Jméno vítěze bude vyhlášeno 25. listopadu v Centru současného umění DOX.

René Magritte

Albertina
9.11.2011 – 26.2.2012

OBR: René Magritte Perosnal Values 1952

Obrovské předměty denní potřeby v malých místnostech jsou Magrittovým oblíbeným tématem. Zdroj: albertina.at

Ve vídeňské Albertině máte od 9. listopadu jedinečnou šanci seznámit se s tvorbou belgického surrealisty René Magritta. Výstava vznikla ve spolupráci s Tate Liverpool, kde jste mohli výstavu vidět od června do října letošního roku pod názvem René Magritte: The Pleasure Principle.

Albertina představí více než 100 děl tohoto umělce. Budou zde vystaveny slavné obrazy z vrcholu Magrittovy tvorby zachycující tradiční témata, jako jsou postavy se zahalenými tvářemi, opakující se předměty nebo hry s divákovým vnímáním obrazu. Autoři výstavy se zaměřili však i na dosud málo probádané aspekty jeho života i tvorby. Z této doby budou k vidění rané práce pro reklamní průmysl, umělcovy kresby a koláže a zřídka předváděné fotografie a filmy.

Vladimír Kokolia – Převod síly

Galerie Václava Špály
11.11.2011 – 31.12.2011

OBR: Vladimír Kokolia Chodec

Kokoliova tvorba zahrnuje i díla plná energie. Zdroj: kokolia.cz

Vladimír Kokolia (1956) je malíř a profesor na Akademii výtvarných umění v Praze. Do prostoru Špálovy galerie se vrací se svou tvorbou dvacet let po tom, co zde měl jako čerstvý držitel ceny Jindřicha Chalupeckého výstavu. Na ní zde promítal převrácený obraz Národní třídy. Na co se můžete těšit letos?

Kokolia sám o sobě říká, že maluje jen klasické „oleje na plátně“. Ve skutečnosti ovládá řadu výtvarných technik od malby přes grafiku až po fotografii a digitální obraz. Stejně rozmanité jsou i náměty jeho děl – figurativní díla, krajiny i abstrakce. Je možné očekávat, že ani na výstavě Převod síly nezůstane jen u klasické instalace, ale vystaví diváky síle obrazů v nejrůznějších podobách.

Bohuslav Reynek (1892-1971)

GHMP – Dům U Kamenného zvonu
23. 11. 2011 – 29. 1. 2012

OBR: Bohuslav Reynek Velké ukřižování

Reynekova krásná a pochmurná díla svádějí k úvahám o životě. Zdroj: artnet.com

Bohuslava Reynka (1892-1971) zná veřejnost především jako básníka a překladatele. Jeho tvorba zahrnující malbu a grafiku však zůstala dosud poněkud opomíjena. Důvodem může být to, že Reynek svá díla naplněná duchovním obsahem vytvářel v ústraní a jeho tvorba nezapadala ani do soudobých uměleckých tendencí.

Výstava začínající 23.listopadu v Domě U Kamenného zvonu se tuto mezeru v našich vědomostech pokouší napravit. Dílo Bohuslava Reynka zde bude představeno chronologicky od raného expresivního projevu, přes první kresby a grafiky k typickým grafickým cyklům. Z pozdější fáze Reynkovy tvorby jsou představeny krajinné motivy z okolí jeho domova a opakující náměty Ukřižování a Piety, které vytvářel na sklonku života.

Sv. Anežka Česká – princezna a řeholnice

Národní galerie – Klášter sv. Anežky České
25.11.2011 – 25.03.2012

OBR: Oltář velmistra Puchnera

Na známém Oltáři velmistra Puchnera je svatá Anežka zobrazena, jak pečuje o nemocného. Zdroj: ngprague.cz

Osm století od narození Anežky Přemyslovny byla Arcibiskupstvím pražským a Národní galerií uspořádána výstava, která představuje život, dobu i odkaz této světice. Anežka, která se mohla stát manželkou významných evropských panovníků, se dala na duchovní dráhu. S pomocí svého bratra Václava I. založila Anežský klášter a po zbytek života se věnovala péči o chudé. Díky svému vzdělání působila nejen v náboženském, ale i v kulturním, politickém a společenském životě.

Výstava je vůbec prvním pokusem o shrnutí tématu svaté Anežky. Bude zde představeno výtvarné umění Anežčiny doby i církevní památky související s řády klarisek a františkánů. Pozornost bude věnována objektu Anežského kláštera, v němž je symbolicky expozice umístěna. Část výstavy je zaměřena i na snahu o prohlášení Anežky za svatou, která oživilo zájem o tuto světici u českých umělců v polovině 19. století.

O jednotlivých výstavách se více dočtete v listopadových článcích. Sledujte Výtvarné umění na Topzine.cz!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstavy na listopad 2011: Praha potěší, ale šetřete i na Vídeň