Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Lištičky: nudné? Ne. Nezajímavé!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

19. 9. 2009

LISTICKY_perexV Irsku je zcela běžné, že při procházkce nočním Dublinem narazíte na špinavé lišky. Potloukají se jen tak ulicemi, hledají zbytky v popelnicích a obyčejný člověk v nich těžko najde zalíbení. Lištičky jsou tvorové bez domova. Stejně jako hlavní hrdinka.

Lištičky Zdroj: distributor filmu

Lištičky Zdroj: distributor filmu

V koprodukci České republiky, Slovenska a Irska vznikl nový film Lištičky, který zatím stihl zaznamenat úspěchy na festivalu v Benátkách. Konkrétně jako první debutový film od roku 1989 se vůbec dostal na tento festival. Tvůrci se domnívají, že diváka nadchne novota filmu a jeho hluboká myšlenka. A teď k věci. Jsou vůbec Lištičky tak kvalitním filmem, jak autoři vehementně tvrdí?

Hlavní postavu Alžběty ztvárnila slovenská herečka Réka Derzsi. Jedná se o hrdinku vykořeněnou, jinou a veskrze nesympatickou. Alžběta se přestěhovala do Irska, neboť jí zde žijící její sestra Tina (Rita Banczi) sehnala práci au-pair. Alžběta ale najednou nechá zaměstnání být, uteče z domu „své rodiny“ a začne se potulovat Dublinem. V podstatě pendluje mezi třemi místy – domem své sestry, ubytovnou se zvláštní punkerkou Ducky a bytem svého nového, černošského milence. Pokaždé se s dotyčným pohádá a zapluje do domu, kde už na její svárlivou a nepříjemnou povahu zapomněli, nebo jí aspoň odpustili. Alžběta za sebou pálí mosty, ale když se dostane do krize, ne že by je začala znovu budovat – prostě se sebere, projde klidně samotnou řekou a jakýkoliv kdysi existující most ignoruje. Je to jakýsi příživník, který prostě počítá s tím, že se lidé na ni nevykašlou, i když se ona stokrát vykašle na ně.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Herci jsou úplně nové tváře, které jste ještě nemohli zahlédnout v jiném filmu. Nejsou špatní, svoji práci odvádějí zručně a chvályhodně, problémem je ale úloha jejich postav v samotném filmu. Nenajdete si jediného hrdinu, který by vám byl sympatický. Chápu, že každý z nich má holt své problémy a své mouchy, že nejsou veskrze kladní, ale takový don Corleone pozitiv také moc nemá, a přitom mu palce drží každý divák. Hlavní „lištička“ Alžběta je ale příšerně rozmazlená, její sestra zase podvádí svého snoubence, ten zase podvádí ji, Ducky je šílený zjev a černošský milenec má na každém prstě novou přítelkyni. Člověk má pak pocit, že zřejmě nepatří do tohoto světa, když se chová úplně normálně, miluje svoji ženu a stále se baví se svou rodinou.

Jak je vidět, problém na straně herců zřejmě nebude, já osobně bych ho chápala hlavně u scénáře. Je plytký, bez nějaké skutečně zajímavé zápletky (ne, rádoby zápletky neuznávám), bez výraznější linky, bez konce. Celý film je prý o jakémsi tajemství, které obestírá obě sestry. Přitom spousta diváků, včetně mě, na to, že tu je něco zatajováno, zřejmě přijde až v závěru. Tam se totiž najednou „cosi“ dozvíme. Někoho to překvapí, někdo vykřikne „já to věděl!!!“, někdo, jako já, si jen povzdychne a udělá si další čárku u „nereálná blbost“.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Lištičky nejsou nijak nudné, spíš jsou nezajímavé, pro někoho až otravné. Rozhodně se na plátně pořád něco děje, ovšem neděje se nic, o co by se divák staral. Ségry se pohádaly? Už zas? No a co. A tak, když celý snímek skončí, uvědomíte si, že jste viděli něco, co vůbec natočeno být nemuselo. Je zajímavé, že podle režisérky (Mira Fornay, napsala i scénář) jim v Benátkách diváci tleskali a Lištičky obdivovali. I kdyby mně zaplatili za ještě jedno zhlédnutí dotyčného filmu, odmítla bych na něco podobně nesmyslného jít.

Jediným plusem se zdá být snad hudba, která sem tam ve filmu zazněla. Je velká škoda, že autoři se rozhodli nezapojovat hudbu jako neustálý doprovod snímku. Takhle jen zaslechneme pár ohavných punkových písniček, když je Alžběta na punkovém koncertě, a několik jazzových skladeb, které poslouchá její milenec. Ty skutečně stojí za to. Autorem je začínající hudebník Aaron Goldberg, který v této době i vydává nové album. Takže raději nechoďte na film a za ušetřené penízky si kupte cédéčko.

Lištičky

Česko / Slovensko / Irsko, 2009, 100 min, drama
Režie: Mira Fornayová
Hrají: Réka Derzsiová, Rita Banci, Aaron Monaghan, Jitka Josková, Jonathan Byrne, Christopher Simpson, Nicholas Pinnock, Dana Pribulová, Petra Nesvačilová, Brendan McCormack, Cathy Belton

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lištičky: nudné? Ne. Nezajímavé!