Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Lipník nad Bečvou – klidná perla střední Moravy

Redakce

Redakce

7. 6. 2010

Ač se to nezdá, také oblast střední Moravy toho má hodně co nabídnout. Město Lipník nad Bečvou jako jedna ze dvou městských památkových rezervací Olomouckého kraje, kdysi sídlo rozsáhlého helfštýnského panství, dnes starobylé město s 8,5 tisíci obyvateli na řece Bečvě v údolí Moravské brány.

Zámek v Lipníku nad Bečvou. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

První zmínka o osídlení v tomto místě pochází z roku 1238, největší rozkvět město zažívá v 15. a 16. století. Druhá polovina 16. století je pro Lipník přímo znamením umění renesance, ze které se zachovala zvonice u kostela sv. Jakuba. Tehdy byl také postaven zámek, jehož dnešní podoba vznikla pozdějšími přestavbami. Následující století jsou pro město obdobím stagnace, ze které se dostává až po příchodu železnice v roce 1842. Dnes je klidným městem se zachovalým historickým jádrem a nedalekým hradem Helfštýn. Pro vyznavače aktivního pohybu je k dispozici cyklostezka Bečva.

Co neminout?

Turisté mají k dispozici bezplatnou službu průvodce. Ti provádí městskou památkovou rezervací od 1. května do konce září každý den kromě pondělí. Odchod turistické skupiny je v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra. Můžete tak navštívit památky, do kterých byste se sami jinak nedostali.

Náměstí TGM, v pozadí zvonice a kostel sv. Jakuba. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Unikátní památkou Moravy je renesanční zvonice pocházející z roku 1609, která byla vybudována v těsné blízkosti kostela sv. Jakuba. Je v ní umístěn jeden z nejstarších zvonů na Moravě „Jakub“, pocházející z roku 1464.

Nedaleko těchto dvou architektonických památek se nacházejí Komenského sady s pozůstatky kamenných hradeb. Jejich brány byly pro účel dalšího rozvoje města zbourány v polovině 19. století. Na ulici Komenského sady se nachází historická budova bývalé české reálky, dnes SPŠS Lipník nad Bečvou.

Přímo v centru městské památkové rezervace se nachází náměstí TGM ve tvaru písmene „L“. Tento tvar však nebyl záměrem, náměstí bylo původně čtvercové, ale v pozdějších dobách bylo zastavěno. Na náměstí nalezneme renesanční barokní domy s podloubími a také původně renesanční radnici, později přestavěnou ve stylu klasicismu a historismu. Nejvýznamnější a nejstarší je dům čp. 47 z roku 1545 s dochovanou renesanční fasádou s dekorativními prvky (čtyřlístek). Některé z domů mají dvoupatrové a třípatrové sklepy.

Náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

V centru města se nachází také bývalá židovská ulice a stará židovská synagoga, která je nejstarší synagogou na Moravě a po Staronové synagoze v Praze 2. nejstarší v České republice. Všechny uličky mezi hradbami stojí určitě za prohlídku.

Posledním místem k návštěvě ve městě je část se zámkem, zámeckým parkem a kostelem sv. Františka Serafínského. Tyto památky se nachází západně od centra města. Zámek je v současné době sídlem Městského úřadu Lipník nad Bečvou. Je zpřístupněn park a unikátní střešní zahrada, vybudovaná nad bývalými konírnami, zrekonstruovaná v roce 2006. V době svého vzniku byla první střešní zahradou vybudovanou na sever od Alp. Zámecký park vznikl v anglickém stylu v 17. století a z té doby pochází některé vzrostlé stromy – například tzv. Opičák.

Tipy na výlet

Hrad Helfštýn. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Z Lipníku se přímo nabízí pěší procházka přírodní rezervací Škrabalka, přes Týn nad Bečvou až na hrad Helfštýn, vzdálený 4 km od centra města. Hrad vévodí údolí Moravské brány již od 13. století. Dnes je centrem dění kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější je Mezinárodní setkání uměleckých kovářů – Hefaiston. Tento festival se pořádá každý rok – poslední celý víkend v srpnu.

Sportovně založení jedinci mohou využít cyklostezky Bečva, která vede podél toku řeky. Ta je často místem odpoledních cyklovýletů místních obyvatel z celého okolí.

Jak se sem dostat?

Lipník nad Bečvou leží na železničním koridoru na trati č. 270 Praha-Ostrava. Zastavují zde rychlíky v trase Praha-Vsetín a opačně, dále všechny osobní vlaky.  Po silnici je Lipník vzdálen 15 km od okresního města Přerov na silnici č.47. Kolem města vede také dálnice Olomouc-Ostrava.

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lipník nad Bečvou – klidná perla střední Moravy