Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Limp Bizkit se pokoušejí o comeback. Na novém albu Gold Cobra se vrací do puberty

!Recenze!Koncem června vyšla nová deska floridské nu-metalové formace Limp Bizkit Gold Cobra, o jejímž vydání se mluvilo již od návratu skupiny na scénu v roce 2009. Koná se comeback kdysi velké kapely, nebo se jedná o pomyslný poslední hřebík do rakve?

Limp Bizkit přišli s novým albem Gold Cobra Zdroj: limpbizkit.com

Snad žádná kapela v historii rocku neměla tak rychlý, raketový vzestup prakticky z ničeho na absolutní vrchol, aby pak z něj zpátky slítla stejnou rychlostí dolů.

Od svého vzniku v roce 1994 stoupala hvězda Limp Bizkit prudce nahoru, aby si kapela svůj největší okamžik slávy vybrala o pět let později, kdy vydala album Chocolate Starfish And The Hot Dog Flavored Water. Tehdy se z party okolo Freda Dursta stala jedna z nejžádanějších kapel světa – jejich koncerty byly beznadějně vyprodané a kapela patřila k tahounům největších festivalů.

Obálka desky Gold Cobra Zdroj: wikipedia.org

Pak ale z kapely odešel kytarista Wes Borland a to byl konec. Limp Bizkit s novým kytaristou zdaleka nezopakovali úspěchy z 90. let a tak návrat Borlanda zpátky do skupiny byl jasnou volbou. Po syrovém albu, jež v tichosti vyšlo v roce 2005, se ale kapela znovu odmlčela, aby se pak po čtyřech letech nečinnosti zase vrátila. V té době kapela slíbila i nové album, které však přichází až nyní.

Úvodní část alba je nezdařilá

„Jestli jste hudbu Limp Bizkit nesnášeli dřív, tak ji po nové desce budete nenávidět i dál,“ prohlásil o albu Gold Cobra kytarista Wes Borland. Hned na úvod je možné říci, že při poslechu nové desky nelze v nejmenším o Borlandových slovech pochybovat. Ale vezměme to popořádku.

Po elektronickém intru přichází první skladba – Bring It Back. Nabroušená kytara v úvodu slibuje smrticí nářez, aby se to pak celé nějak zvrtlo a došlo na neurčitý mix elektroniky a laciného hip-hopu. Skladbě pak dominuje refrén s Durstovým klasickým frázováním a celkově působí dojmem, jako kdyby ho kapela zrecyklovala z jedné ze svých starších skladeb. Horší začátek poslouchače snad ani nemohl čekat.

Pak přichází song Gold Cobra, který dal celému albu název, což by mohlo budit naděje. Zase vedle. Nevýrazná, nudná, bezkrvá skladba, která pochyby o albu ještě více prohloubí. Pokud byste po trojce vytáhli cédéčko z přehrávače a vyhodili ho z okna, tak by se vám určitě nikdo nemohl divit.

Špatný začátek, dobrý konec

Naštěstí, to nejhorší si kapela vybrala na začátku a pak má album vzestupnou tendenci. Následující skladby Shark Attack a Get A Life už budí celkem optimismus. U skladby Shotgun se začíná objevovat už i něco, co by se dalo nazvat euforií. Energická, divoká a zároveň pohodová skladba se skvělým refrénem nabízí všechny atributy hudby made in Limp Bizkit, díky kterým ji lidé dříve tak milovali.

To se dá říci i o skladbě Douche Bag, která svým zfuckovaným refrénem i celkovým pojetím působí docela tupě, ale jinak je to velmi zábavný a živelný song, který člověka strhne. Naživo skladba určitě bude mít ještě větší grády.


Shotgun

Po nářezové části přicházejí za sebou dvě balady – Walking Away a Loser. První balada se nese v melancholickém duchu, jíž Wes Borland obohatil pro Limp Bizkit nezvyklým (ale podařeným) kytarovým sólem. Druhá balada, Loser, je naopak odlehčená, vtipnější a taky o poznání vlezlejší. I když vzhledem k tomu, že se evidentně jedná o parodii, právě o to asi šlo.

Závěr desky se již zase nese v rychlejším duchu. Všechny čtyři poslední skladby dokonce přinášejí i náznaky jisté progrese – sice drobné, ale už to není to omílání vlastní minulosti jako v předchozí části desky.


90.2.10

Kytarové riffy jsou brutálnější (ve skladbách 90.2.10 a Why Try se dokonce objeví i krátké odkazy na Slayer, což by od Limp Bizkit čekal asi málokdo), ke slovu se více dostává elektronika, objevují se temnější nálady a Fred Durst se snaží i normálně zpívat bez svého charakteristického pitvoření. To sice v úplně poslední skladbě Killer In You trochu poruší, ale i tak je závěr alba oproti úvodní části desky svatý.

Úspěch?

Co tedy album Gold Cobra od Limp Bizkit přináší? Celkově by se dalo říci, že nic nového pod sluncem, byť kapela i nějaké ty inovativní prvky na desce má. Album disponuje lepšími i horšími skladbami, z nichž si určitě těch pár svých oblíbených válů, ke kterým se budete rádi vracet, najdete. Limp Bizkit stále umí skvěle pobavit říznou, nenáročnou muzikou a za to jim patří velké díky.

Na druhou stranu se nelze zbavit dojmu, že od comebacku kapely na scénu se dalo čekat více. Limp Bizkit nadepsali novou kapitolu ve své kronice a při této příležitosti by se možná hodilo něco slavnostnějšího a vznešenějšího, než jen vzývání úspěšné minulosti. I když otázkou je, zda si to vůbec členové Limp Bizkit přejí. Stylizace do lehce dementních macho týpků v kšiltovkách, kteří si dělají ze všeho srandu, jim evidentně vyhovuje a těžko říci, jestli na tomto obrazu sami budou chtít něco měnit.

Fanoušci kapely, kteří jsou zvědaví na dospělejší tvář kapely, musejí stále čekat. Tak snad příště. Přeci jen, Fred Durst je už čerstvý čtyřicátník a přidrzlým puberťákem nemůže být věčně…

Limp Bizkit – Gold Cobra
Vydáno:
2011

Skladby: Introbra, Bring It Back, Gold Cobra, Shark Attack, Get A Life, Shotgun, Douche Bag, Walking Away, Loser, Autotunage, 90.2.10, Why Try, Killer In You

Celkový čas: 50:20

Vydal: Interscope – Universal Music, Polydor

Hodnocení: 3 ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Limp Bizkit se pokoušejí o comeback. Na novém albu Gold Cobra se vrací do puberty