Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Limit Franka Schätzinga: Fascinující zítřek nebo děsivá budoucnost?

Redakce

Redakce

23. 7. 2011

O kolik se může svět změnit za čtrnáct let? Tuto otázku si Frank Schätzing klade ve své nové knize Limit. Zabývá se v ní budoucností tak blízkou, že se podobá současnosti, přináší strhující pohled na politické intriky, vražedné nebezpečí i vesmírnou turistiku. To vše a mnohem víc na téměř dvanácti stech stranách.

Ilustrace na obálce knihy Autor: Miloslav Disman

Román, který vydá za několik knih, tak se Limit čtenáři jeví na první pohled. Přímo celá knihovna, pojímající několik žánrů a příběhů. V současnosti, kdy jsou trendem knihy s maximem tří set stránek, vypadá tento počin dosti odvážně. Není divu, že čtenář očekává vysokou kvalitu. Právě ta jediná by totiž mohla objasnit, proč byl vydán takhle tlustý román v době, kdy si většina autorů stěžuje, že v nakladatelství jim každou knihu třikrát proškrtají, než se ji odváží vydat. Bohužel, na místě, kde by se přísný redaktor hodil, zůstala tato pozice prázdná.

Je totiž pravda, že zrovna Limitu by nějaké ty škrty neublížily, spíš naopak. Zdlouhavé odstavce, které složitě a pomalu vysvětlují historii každé zmínění události a organizace, po velice krátké době začínají nudit. Ano, dodávají fiktivnímu příběhu hloubku, ale ten za ni platí příliš vysokou cenu. Už George Orwell řekl, že všechna slova, která nejsou v knize potřebná, mají být vyškrtnuta. V Limitu je takových slov polovina a ubohý čtenář zapláče, když si uvědomí, že bez nich by kniha měla snesitelných šest set stránek, a to aniž by přišla o jedinou důležitou informaci.

Intriky, boj a turistika

Zpočátku se příběh zdá jako banální sci-fi. V roce 2025 se otevírá první měsíční hotel, a tak je skupinka zazobaných milionářů pozvána, aby otestovala jeho kvality. Ovšem do příběhu se sem tam vmísí drobné intermezzo v podobě scény ze Země, které s příběhem zdánlivě nijak nesouvisí. Brzy se však rozjíždí nebezpečná hra spojování souvislostí a odhalování nečekaného. Autor je mistrem svého oboru a čtenář s ním jen stěží drží krok. Každá strana mu přihrává nové a nové informace, každý vyřešený problém je nahrazen několika dalšími.

Postupně však spisovatel až příliš sedá na jeden příběh. Tam, kde ostatní romány využívají právě míchání dějových linií, zásadně v nejnapínavějším momentu, Frank Schätzing nikam nespěchá a zůstává se svými postavami až do konce kapitoly. Jenže ten, jak se dá u tak dlouhé knihy předpokládat, přichází až o hodný kus později. Čtenář si tak se starostlivostí sobě vlastní začne klást otázku, co asi dělají ostatní postavy. A bohužel pro něj se to dozvídá až příliš pozdě, když už o jejich životy zájem zase ztrácí.

Akce, napětí a detektivka

S mistrovstvím autor míchá žánry, jako by mezi nimi ani žádné rozdíly neexistovaly. Thriller, detektivka a sci-fi, to vše v jednom je jeho Limit a mnohem víc. Ve chvílích, kdy už z honiček na Zemi čtenáře bolí za krkem samým ohlížením kolem sebe (co kdyby tam náhodou čekal nějaký tajný agent), přenáší se záře reflektorů pozornosti na Měsíc, kde si skupinka turistů užívá života bohatých. Ale ani tam není všechno idylické a klidných míst tak postupně ubývá. Tímto vším kniha naprosto převyšuje současný standard a jako taková si rozhodně zaslouží pozornost čtenářů.

Bohužel, o tu se okrádá mimo jiné i nekvalitní korekturou. Občasné překlepy by se daly snést, kdyby se objevovaly od strany osm set dál. Jsme přece lidé. Ale když se první takový omyl objeví ještě před padesátou stranou a rozhodně není poslední, klade si čtenář otázku, zda se jedná o knihu oficiálně vydanou a propagovanou, nebo o samizdat. Naštěstí tuto technickou chybu nelze vytýkat autorovi a Limit má tak reálnou šanci, že jeho příští vydání získá ještě o několik procent víc.

Název originálu: Limit
Český název: Limit
Autor: Frank Schätzing
Překlad: Vítězslav Čížek
Obálka: Miloslav Disman
Počet stran: 1176
Rozměry: 155 x 233 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 599 Kč
Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Limit Franka Schätzinga: Fascinující zítřek nebo děsivá budoucnost?