Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Lidské tělo v kartách zaručí uzdravující náladu

Redakce

Redakce

2. 3. 2011

Lidské tělo a jeho anatomie – pro studenty medicíny často horor, který má podobu jedné z nejobávanějších zkoušek, naopak pro laiky velmi zajímavá oblast. Málokdo si dovolí označit znalosti z tohoto oboru za zbytečné. Vždyť kolik z nás už zažilo situaci typu sakra, tady mě to nějak píchá, není to slepák? Info lze zdlouhavě hledat v knihách nebo na internetu, ale proč? Se zábavnou karetní hrou to jde do hlavy samo.

Obal hry Lidské tělo, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

U lidského těla člověk nikdy nemůže popravdě říct, že se ho to netýká a nebude ho to zajímat. Téma je naopak lidem natolik blízké, že své příznivce najde vždy a všude. Na obdobné nenahraditelné úrovni stojí i hry, a tak kombinace obojího ani nemůže dopadnout fiaskem. Na tento nápad šikovně vsadila známá společnost Albi, která si již v oblasti her vybudovala doslova profesionální postavení.

Někdo by možná čekal hru v tradiční deskové podobě, ne-li další pokračování série úspěšných vzdělávacích Albi her čtvercových tvarů. Tentokrát však byla zvolena forma karetní a sériová v souvislosti s jinými hrami, konkrétně s Vesmírem a Zvířaty. Všechny tři tvoří speciální edici Mysli a spojuj. Poměrně výstižná kombinace pojmů, která hodně napovídá o smyslu a pravidlech Lidského těla.

Lidské tělo po rozbalení

Karetní hry zpravidla nemají rozsáhlou škálu komponent, nepočítá-li se do toho druh karet. Lidské tělo není výjimkou, snad až na klíč správných odpovědí, bez kterého se většina hráčů neobejde. Na první pohled může hra působit až příliš triviálně, zvláště když na hráče po rozbalení krabičky vykoukne z jednoho balíčku pojem orgán a z druhého lebka. Tak snad nejsem tak blbej, abych nepoznal, co je kost a co je orgán, ne? jistě si nejeden hráč pomyslí. Později však nejenže několikrát zaváhá, ale naopak bude v zápalu boje schopný překopat celý systém lidského organismu.

Výběr ze slovních karet

K vítězství hráče dovede splnění jediného úkolu – zbavení se všech karet v ruce. Na začátku hry se jich každému rozdá pět a dál už jich přibývá nebo ubývá podle toho, zda je lze po jedné odhazovat. Základní pravidlo pro postup spočívá v pravidelném střídání typů karet. Tedy červených slovních a obrázkových s čísly. Ty se na sebe na střídačku hromadí vždy tak, aby logicky navazovaly a odrážely skutečný stav. To je druhá základní podmínka. Dát třeba na srdce kartu kosterní soustavy je nepřípustný paskvil.

Nabídka obrázkových karet

Hra má velice různorodou hrací dobu. Někdy může trvat ani ne dvě minuty a jindy přes hodinu. Velkou roli hraje samozřejmě bystrost a uvažování, často však i prostá náhoda. Karty se občas mohou v ruce jen bezvýsledně množit, a aby to nebylo až příliš zdlouhavé, vyskytují se zde speciální karty nový start a super start. Nový start umožňuje hráči vytvořit novou odkládací hromádku a zároveň přiložit jednu kartu. Super start má obdobné postavení s výhodou odložení více karet, ovšem opět s logickou návazností.

Speciální startovací karty se hodí

Ačkoliv má karetní Lidské tělo jednoduché složení i herní princip, působí velice chytlavě a u jedné hry to nikdy neskončí. Jednoduchost člověka napadne i v případě grafického zpracování. Ovšem nelze jej hodnotit negativně, protože všechny obrázkové karty jsou přinejmenším věrohodnými kopiemi odborných učebních materiálů. Palec nahoru si zaslouží i samotný obal hry vzhledem k typu uzavírání. Celkem klasická krabice tentokrát není složena ze dvou samostatných částí, a tudíž ji není potřeba jistit gumičkou proti samovolnému otevření.

Hra Lidské tělo v plném proudu

Dvě věci se dají této hře vytknout. Zdaleka do ní nejsou zahrnuty všechny významné orgány a části těla, a to ani celé soustavy. Úplně chybí například vylučovací a rozmnožovací soustava se vším, co do ní patří. Ačkoli ledviny se zde jako orgán vyskytují a právě ty by se do té první soustavy velmi hodily. Snad až příliš pozornosti je naopak věnováno krvi. Často hráč narazí na karty s pojmem vede krev nehledě na to, že se k nim dají přiřadit maximálně tři z obrázkových karet. Zároveň jsou pro tuto neširokou škálu vyčleněny slovní karty oběhová soustava. V krátkosti shrnuto, panuje tu určitá nerovnováha a hodně by se ještě dalo doplnit. Třeba jako rozšíření hry.

Hráč také nejspíše neocení poněkud nepraktické rozvržení textového obsahu karet. U obrázkových to při natočení do toho správného úhlu ještě jde, avšak u slovních je prakticky nemožné při klasickém rozložení vidět, co mám vlastně v ruce. Obměny seskupení příliš nepomáhají a navíc už nejsou ani pohodlné.

Jak jen rozložit ty červené karty?

Hnidopich by mohl ještě namítat, že k celistvosti vzdělávacího charakteru hry chybí přímý popis funkcí a vazeb jednotlivých orgánů a soustav. Ale na druhou stranu, není vyloženě nutné mít až takové nároky. Primárním účelem každé hry je pobavit, a pokud k tomu dokáže i něco užitečného naučit, znamená to jen výhodu, nikoli chybu.

Základní požadavky a očekávání jsou u hry Lidské tělo splněny na výbornou, a pokud nebude hráč vyložený kverulant, nejenže ho tato lékařsky laděná hra nezklame, ale naopak ho doslova chytí za srdce.

Název hry: Lidské tělo – Mysli a spojuj

Typ hry: Karetní, vzdělávací, rodinná, společenská

Výrobce: Albi

Doporučená cena: 299 Kč

Počet hráčů: 1 – 8

Hrací doba: 15 + min

Doporučený věk 8 +

Hodnocení: ***** (90 %)

Klady:

Velká zábavnost, chytlavost

Spád hry

Podporuje myšlení, rozšiřuje přehled

Originální a užitečné téma

Zápory:

Obsahová nekompletnost a nerovnováha

Nepraktické rozvržení textu u karet

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lidské tělo v kartách zaručí uzdravující náladu