Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Liberecká ZOO přivítala na světě po 10 letech dvě mláďata irbise

Redakce

Redakce

16. 5. 2011

Dvě mláďata vzácného levharta sněžného se podařilo po 10 letech odchovat ZOO v Liberci. Pyšnou matkou se stala tříletá samice Asuka, která se o své první děti stará velmi pečlivě.

FOTO: Mládě levharta sněžného

Mládě levharta sněžného, Zdroj: zooliberec.cz

Levhartice Asuka se o své přírůstky stará velmi zodpovědně. Malí irbisové dostávají mateřské mléko a prvních pár dní po porodu Asuka neopustila porodní ubikaci. Jak moc zodpovědně a pečlivě se matka o svá mláďata stará, lze vidět na tříminutovém černobílém videu, které snímá porodní ubikaci v liberecké ZOO a které bylo zveřejněno také na Facebooku.

Pohlaví malých levhartů bude možné určit nejdříve v půlce června a do konce června by také mohly proběhnout v zoologické zahradě křtiny, které budou spojené se zábavnou akcí Není kočka jako kočka.

Naposledy se v Liberci podařilo odchovat mláďata levhartů sněžných v roce 2001, kdy se narodila trojčata. Odchov irbisů je úspěchem pro každou zoologickou zahradu. Levharti sněžní jsou zařazeny do Evropského záchranného programu (EEP)

FOTO: Irbis

Irbis

Kdo je irbis?

Irbis žije ve vysokohorských oblastech střední Asie ve výšce do 6000 m. Má hustou, dlouhou srst, která mu umožňuje udržovat tělesnou teplotu. Je samotářský a plachý. Srst je bílá až šedá, s černými skvrnami.

Ocas je skoro tak dlouhý jako jeho tělo a slouží mu jako šála. Dorůstá délky až dvou metů a loví svou kořist v noci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Liberecká ZOO přivítala na světě po 10 letech dvě mláďata irbise