Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Lexikon Harryho Pottera: Překvapí i ty, kteří se považují za odborníky

Anna Malá

Anna Malá

11. 3. 2011

Když zarytý fanoušek Harryho Pottera vstoupí do knihkupectví a do merku mu padne nenápadná hnědá kniha, jež hlásá „Najdete zde vše, ba i to, co jste nevěděli!“, podléhá silné skepsi. Avšak nedá mu to, knihu koupí a nestačí se divit.

Záběr z prvního dílu Harryho Pottera - příjezd žáků do Bradavic. Zdroj: distributor filmu

Lexikon – Neautorizovaný průvodce příběhy Harryho Pottera a souvisejícími prameny obsahuje opravdu a doslova vše. Kniha nečerpá totiž pouze z hlavní potterovské ságy, ale i z dalších pramenů, jako jsou doplňky vydané samotnou autorkou J. K. Rowlingovou. Co je ovšem nejlepší, prameny sahají do snad všech rozhovorů s autorkou, internetových fór a především do anglického portálu Harry Potter Lexicon (hp-lexicon.org), který ročně navštíví 25 miliónů lidí.

Nejen že stránka má takovou návštěvnost, ale obsahuje přes tisíc článků zabývajících se Harry Potterem. A právě z tohoto obrovského množství hlavní autor, Steve Vander Ark, se svými společníky čerpal a článek po článku dával dohromady toto jedinečné dílo. Po prvním vydání v roce 2007 se bohužel konal velice nepříjemný proces se spisovatelkou o autorská práva. Po tomto konfliktu se tým pustil do práce znovu, aby veškerá hesla nedávala informace o ději a zápletkách.

Výsledkem je obsáhlá encyklopedie, která překvapuje na každé straně. Lexikon není složený pouze z hlavních postav a zaklínadel, ale je v něm zmínka o čemkoli, co se jen v knize byť jen na okamžik mihlo. Ať už se jedná o postavy, učebnice, kouzla, magické předměty nebo organizace, může si být čtenář jistý, že je najde. Bez výjimky. U každého hesla je napsán podrobný zápis, odkud autoři dotyčné informace vzali, plus zařazení a anglický překlad. Samozřejmě neopominuli i stručný popis,  o co jde a kde přesně se dotyčné heslo v knize (či v doplňkových knihách) vyskytuje.

Na důkaz, že v knize se dá najít opravdu každá maličkost, uveďme příklad: S hůlkou jde všechno (Where There’s a Wand, There’s a Way) Jedna z knih, které si Harry prohlížel, když se připravoval na druhý úkol Turnaje tří kouzelníků; večer před jeho konáním nad touto knihou usnul (OP26). A takovými malichernostmi je Lexikon prošpikovaný od první stránky do poslední.

Tato nepostradatelná encyklopedie nesmí za žádnou cenu chybět v knihovně každého správného fanouška Harryho Pottera. Nikdy totiž není na škodu si rozšířit vzdělání výbornou a navíc i humornou podobou. Za všechny příznivce mladého kouzelníka říkám jedno velké ANO.

Název v originále: The Lexicon: An Unauthorized Guide to Harry Potter Fiction and Related Material
Český název: Lexikon: Neautorizovaný průvodce příběhy Harryho Pottera a souvisejícími prameny
Autoři: Steve Vander Ark, John Kearns, Lisa Waite Bunkerová, Belinda Hobbsov
Překlad: Pavel Medek
Obálka: Dodo Dobrík
Počet stran: 392
Vazba: pevná
Rozměry: 150×220 mm
Vydal: Slovart, 2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lexikon Harryho Pottera: Překvapí i ty, kteří se považují za odborníky