Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Levá ruka boží: kontroverzní román, který zaujme

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

15. 2. 2010

 mce_href=Levá ruka boží je název prvního dílu nové trilogie Paula Hoffmana. Podle některých jazyků má předpoklady stát se světovým bestsellerem, o čemž svědčí třeba fakt, že kniha vyšla současně ve více než dvaceti zemích světa a provází ji velká reklamní kampaň. U nás je jejím hlavním distributorem nakladatelství Knižní klub.

paul-hoffman-leva-ruka-bozi

Jaký je vlastně román, který má tak velké cíle? Kdybych se ho na začátek pokusil vystihnout pár slovy, zvolil bych  kontroverzní, drsný, ale zároveň velice poutavý a napínavý. Je v něm prostě všechno. Zkusme se teď na tuhle knižní novinku podívat trochu blíže.

Hlavním hrdinou celého románu je Cale, asi čtrnácti- patnáctiletý chlapec, který byl ještě jako malé dítě dopraven do svatyně vykupitelů spolu s mnoha dalšími. Vykupitelé jsou náboženští fanatici, kteří vedou nesmiřitelnou a nekonečnou válku se svými úhlavními nepřáteli a uctívají Oběšeného vykupitele jako svého spasitele. Lordi vykupitelé, sebranka toho nejhrubšího zrna, mají ve svatyni hlavní slovo. Cvičí své mladé svěřence v zabíjení a vedení boje, ale stejným způsobem jim také vtloukají do hlav víru v Oběšeného spasitele. Tresty, jež udělují Lordi za překročení pravidel nebo z pouhého rozmaru, jsou tak drsné, že je někteří chlapci ani nepřežijí. Ze svatyně však není úniku. Nebo přesněji nebylo. Calemu a jeho třem přátelům se to totiž šťastnou náhodou podařilo, jenže v tom okamžiku začíná boj o holý život, plný nečekaných úskalí a zápletek.

Hned ze začátku samotné knihy si jistě i méně pozorný čtenář všimne, určité do očí bijící podobnosti. V čem že se skrývá? Náboženství Vykupitelů i s jejich spasitelem se až příliš nápadně podobá náboženství křesťanskému, tedy přesněji řečeno katolictví. To by samo o sobě nebylo nic tak zvláštního, je mnoho autorů, kteří základy křesťanství pro svou církev v knihách použili.

V čem je tedy rozdíl? Je to celkem jednoduché, právě v tom kontroverzním náhledu Paula Hoffmana na celou věc. Církev Oběšeného vykupitele jednoznačně vystihuje všechny nešvary a zlořády, které katolická církev páchala anebo případně ještě páchá. Jsou sice leckde trochu přikreslené a zveličené, přesto je zde podobnost zcela nepopiratelná. Jde o tah velice zajímavý a svým způsobem i dosti odvážný, protože je jasné, že by svým obsahem a sdělením mohl i mnohé čtenáře odradit, ne-li přímo popudit. Přesto však svou pravdivostí, podobností a odvážností jistě naopak mnoho dalších zaujme.

Děj samotný se odehrává v ne zcela vyhraněném a upřesněném období a prostředí. Autor využil možností, jež se mu naskýtaly, a některá města, případně i místa, mají názvy, které i existují dnes. Tím však kniha nijak neztrácí, ale naopak získává na novém rozměru.

Jazyk je jednoduchý, čtivý a snadno pochopitelný, přestože čtenář mnohdy narazí na různé odkazy na reálné skutečnosti a podobnosti s nimi. Věřte tomu, že stačí číst jen trochu pozorněji, a leckdy můžete být hodně překvapeni. Za veliké plus také považuji dobře zvládnuté charaktery postav. Například samotného Calea vytvořil autor hned ve dvou podobách, z nichž v té jedné se ho budete téměř bát a v té druhé naopak litovat.

Všechny tyto samostatné části, společně s autorovým zajímavým podáním, dávají dohromady hodně dobrou knihu, která se čte doslova jedním dechem. Za velké plus také považuji to, že zde nenarazíte na příliš mnoho postav a jmen, která by se vám pak v konečném výsledku jen pletla.

Abych to tedy závěrem trochu shrnul, kniha je velice zajímavá, jak po stránce obsahové, tak svým zpracováním, a co víc, ještě mnohými skrytými náznaky. Mně osobně se skutečně líbila, a pokud budou i zbývající dva díly stejně dobré jako ten první, máme se jistě na co těšit.

Název originálu: The Left Hand of God
Český název: Levá ruka boží
Autor: Paul Hoffman
Překlad: Pavel Medek
Počet stran: 416
Vydal: Knižní klub, Praha 2010
Doporučená cena: 349 Kč
Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Levá ruka boží: kontroverzní román, který zaujme