×
TOPZINE.cz

Letovisko pro Brňany je prýgl

Brněnská přehradaTéměř pár kroků od rušného centra Brna se nachází brněnská přehrada zvaná též Kníničská nebo místním hantecem prýgl. Pověsti špinavého  a zanešeného vodního díla se však v posledních letech snaží zbavit.

Brněnská přehrada
Brněnská přehrada, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Brněnská přehrada je vybudovaná na řece Svratce pod hradem Vevěří a myšlenka realizace vznikla již za Rakouska-Uherska. Nejvhodnějším místem se stalo údolí s vesničkou Kníničky, která byla následně vyklizena a poté zatopena kolem roku 1937. Dnes je nová obec Kníničky situována asi kilometr od původní.  Přehrada vznikla velice rychle, a to za tři roky po zahájení prací.

Rekreační středisko

Již od svých počátků byla přehrada rekreačním střediskem a v okolí nádrže vzniklo několik chatek, kampů, penzionů a restaurací. Tento ráz si víceméně zachovala dodnes. Nejvyhledávanějším místem přehrady je tzv. Kozí horka, kde je nejlepší přístup k vodě a rozlehlé pláže. Přitažlivost místa zvyšují Podkomorské lesy, skalnaté srázy, hrad Veveří a hlavně lodní doprava.

Parník tam a zase zpět

Lodní doprava na přehradě funguje téměř od jejího založení.  Dnes je možnost zakoupení lístků a plavby v každém z jedenácti zastavení parníku nebo vyplutí z hlavního přístavu Bystrc, nedaleko od hráze.

Dallas na přehradě
Loď Dallas na přehradě, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Na vodě se můžete setkat s názvy lodí jako Brno, Praha, Dallas, Bratislava, Veveří nebo Lipsko. Novinkou jsou tzv. pojizdné vstupenky, které opravňují jejich majitele k cestě z hlavního přístavu v Bystrci až ke hradu Veveří (nebo do Veverské Bítýšky) a ke vstupu do bystrcké zoologické zahrady.

Špenátová přehrada

Několik posledních let vypadala přehrada jako velká porce špenátu, kterou už nelze sníst. Ano, v přehradě se vyskytovalo velké množství sinic a tím zanikal rekreační účel přehrady. Jediným rokem, kdy se tedy nebylo možné na lodích svést byl rok 2009, kdy byla přehrada z důvodů číštění a následného vápnění vodního dna vypuštěna.

Brněnská přehrada
Vypuštěná přehrada, Foto: Eva, Chytková, Topzine.cz

Hlavním důvodem čištění bylo zabránit výskytu sinicí. Ty se i přes to ve vodě dále vyskytují, ale v mnohem menší míře. I přesto, že v přehrada byla prázdná, za návštěvu určitě stála. Tenký pramínek vody totiž vytvořil jakýsi kaňon.

Tradiční akce na přehradě

Asi nejvýznamnější akcí na přehradě jsou tradiční ohňostroje v rámci každoročního festivalu Ignis Brunensis. Ohňostroje jsou odpalovány přímo z hladiny, a proto působí neopakovatelným zážitkem.

[album:

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..