Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Letovisko pro Brňany je prýgl

Eva Chytková

Eva Chytková

20. 9. 2010

Brněnská přehradaTéměř pár kroků od rušného centra Brna se nachází brněnská přehrada zvaná též Kníničská nebo místním hantecem prýgl. Pověsti špinavého  a zanešeného vodního díla se však v posledních letech snaží zbavit.

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Brněnská přehrada je vybudovaná na řece Svratce pod hradem Vevěří a myšlenka realizace vznikla již za Rakouska-Uherska. Nejvhodnějším místem se stalo údolí s vesničkou Kníničky, která byla následně vyklizena a poté zatopena kolem roku 1937. Dnes je nová obec Kníničky situována asi kilometr od původní.  Přehrada vznikla velice rychle, a to za tři roky po zahájení prací.

Rekreační středisko

Již od svých počátků byla přehrada rekreačním střediskem a v okolí nádrže vzniklo několik chatek, kampů, penzionů a restaurací. Tento ráz si víceméně zachovala dodnes. Nejvyhledávanějším místem přehrady je tzv. Kozí horka, kde je nejlepší přístup k vodě a rozlehlé pláže. Přitažlivost místa zvyšují Podkomorské lesy, skalnaté srázy, hrad Veveří a hlavně lodní doprava.

Parník tam a zase zpět

Lodní doprava na přehradě funguje téměř od jejího založení.  Dnes je možnost zakoupení lístků a plavby v každém z jedenácti zastavení parníku nebo vyplutí z hlavního přístavu Bystrc, nedaleko od hráze.

Dallas na přehradě

Loď Dallas na přehradě, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Na vodě se můžete setkat s názvy lodí jako Brno, Praha, Dallas, Bratislava, Veveří nebo Lipsko. Novinkou jsou tzv. pojizdné vstupenky, které opravňují jejich majitele k cestě z hlavního přístavu v Bystrci až ke hradu Veveří (nebo do Veverské Bítýšky) a ke vstupu do bystrcké zoologické zahrady.

Špenátová přehrada

Několik posledních let vypadala přehrada jako velká porce špenátu, kterou už nelze sníst. Ano, v přehradě se vyskytovalo velké množství sinic a tím zanikal rekreační účel přehrady. Jediným rokem, kdy se tedy nebylo možné na lodích svést byl rok 2009, kdy byla přehrada z důvodů číštění a následného vápnění vodního dna vypuštěna.

Brněnská přehrada

Vypuštěná přehrada, Foto: Eva, Chytková, Topzine.cz

Hlavním důvodem čištění bylo zabránit výskytu sinicí. Ty se i přes to ve vodě dále vyskytují, ale v mnohem menší míře. I přesto, že v přehrada byla prázdná, za návštěvu určitě stála. Tenký pramínek vody totiž vytvořil jakýsi kaňon.

Tradiční akce na přehradě

Asi nejvýznamnější akcí na přehradě jsou tradiční ohňostroje v rámci každoročního festivalu Ignis Brunensis. Ohňostroje jsou odpalovány přímo z hladiny, a proto působí neopakovatelným zážitkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letovisko pro Brňany je prýgl