Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Letošní ročník festivalu českých filmů Finále pod taktovkou undergroundu

Redakce

Redakce

12. 4. 2010

Zeman_Karel_1Ve dnech 18. – 24. dubna 2010 proběhne 23. ročník filmového festivalu Finále. Týdenní bilanční a soutěžní přehlídka českých filmových novinek, ale i archivních děl, proběhne v Plzni a Praze.

Režisér Karel Zeman, Zdroj:www.pragency.cz

Režisér Karel Zeman, Zdroj:pragency.cz

Festival Finále uvede v Plzni české celovečerní filmy uplynulého roku a budeme mít možnost zhlédnout i výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentární tvorby. Zároveň budou promítány poklady z české filmové minulosti, na programu je například pocta Petru Čepkovi, režisérovi Karlu Zemanovi nebo i projekce filmů z roku 1970. Vybrané projekce archivních filmů uvede během festivalového týdne i pražské kino Atlas. V plánu je i open air projekce českých válečných filmů nebo Panel připravovaných filmových projektů.

Underground na Finále

Fenomén českého undergroundu je velkým tématem letošního filmového festivalu Finále. Budou nejen promítány tematické filmy a dokumenty, ale proběhne i autorské čtení, výstavy či koncerty. Do Plzně přijedou zahrát legendární undergroundové kapely The Plastic People of The Universe a DG 307. Podpořit underground přijedou i takové osobnosti, jako je Pavel Zajíček, Ivan Martin Jirous nebo František Čuňas Stárek.

Logo filmového festivalu Finále, Zdroj: filmfestfinale.cz

Logo filmového festivalu Finále Zdroj: filmfestfinale.cz

Naděje českého filmu

Sekce českých filmových škol se letos změnila na sekci Nadějí českého filmu. „Tato sekce letos vzniká ve spolupráci s Českým filmovým centrem, které vydalo unikátní DVD s vybranými filmy mladých tvůrců. Program ale doplní i další snímky. Změna konceptu projekcí věnovaných mladým začínajícím tvůrcům tak nabídne ucelený obrázek o tvorbě filmových škol v jednom bloku a prostor samozřejmě bude věnován i diskusím,“ řekla výkonná ředitelka Finále Pavla Kormošová.

Panel připravovaných filmových projektů připravovaný Českým filmovým centrem nám v pátek poskytne tradiční náhled do budoucnosti české kinematografie.

Rychlostudentem v Plzni

Kdo stráví 6 dní na festivalu, může si z Finále odnést titul Doktor filmové vědy. Zájemci o studium dostanou speciální Finálový index, do kterého se jim budou po dobu konání festivalu zapisovat zápočty a známky ze zkoušek. Pokud na konci festivalu budou splněny veškeré studijní povinnosti, bude rychlostudentům slavnostně udělen diplom.

Více informací o festivalu si můžete prohlédnout na oficiálních webových stránkách filmfestfinale.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letošní ročník festivalu českých filmů Finále pod taktovkou undergroundu