Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letošní Lotrcon ve znamení mytologie

Jan Nohovec

Jan Nohovec

30. 6. 2009

Jako poslední z programových linií Festivalu fantazie, který začíná již tento čtvrtek, vám přiblížíme program setkání fanoušků klasiky světové fantasy, Pána prstenů. Kromě obligátních přednášek pro zasvěcené i nezasvěcené ve světě J. R. R. Tolkiena, si organizátoři připravili hlavně povídání o mytologiích celého světa včetně té naší.

„Letošní Lotrcon je zaměřený převážně na mytologie a neomezuje se pouze na mýty a legendy Středozemě či na jejich pozemské předobrazy. Můžete se tak těšit na severskou mytologii, finskou mytologii, Kelty, Slovany, ale i na staré české legendy či mýty o potopě v různých kulturách. Samozřejmostí bude promítání filmů i fanfilmů, ukázky hudby, stejně jako přednášky určené k bližšímu seznámení s dílem pana Tolkiena. V letošním roce bude opět zařazeno promítání prodloužených verzí všech dílů filmu Pán prstenů a to v HD kvalitě na velkém plátně,“ avizují organizátoři na stránkách Lotrconu www.lotrcon.cz .

Letošní setkání fanoušků J. R. R. Tolkiena si klade za cíl ukázat všem svým návštěvníkům pohled na krásný svět, který můžeme nalézt ve fantasy knihách, ale i kolem nás, v prostředí, ze kterého koneckonců všichni autoři vycházejí. Vedle přednášek o tajemných elfech zbavených svého mystického hávu, pravdě o společnosti na první pohled tupých orků nebo nám tak blízkých hobitech se budou moci návštěvníci seznámit i s fakty, které anglický profesor použil pro své dílo.

„Ukážeme vám, že futhark nejsou jen magické runy, že popis potopy v Bibli není nudný jen proto, že to popisuje Bible. Budete se moci pokochat krásou starých českých legend a pousmát nad tím, jak se ony „zaručeně správné popisy skutečnosti“ v čase měnily. V kontextu změn legend mezi 8. a 14. stoletím můžeme vnímat i změny množství legend z časů před naším letopočtem. Samozřejmě nezapomeneme i na porovnání Středozemě a skutečného světa – třeba z pohledu legend o stvoření,“ lákají organizátoři.

Lotrcon probíhá na Festivalu fantazie od čtvrtka 2. do neděle 5. července v chotěbořském kulturním domě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letošní Lotrcon ve znamení mytologie