Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Letošní Český Slavík překvapení nedopustil

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

27. 11. 2010

Pětačtyřicátý ročník vyhlášení Českého Slavíka se konal dnes večer, 27. listopadu 2010 od 20 hodin, ve Státní opeře v Praze. Žádné velké překvapení na prvních místech se nekonalo.

Martin Chodúr, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

První song slavnostního vyhlášení ankety Český Slavík 2010 obstaral Martin Chodúr se svou Let´s Celebrate, kterého doprovázel malý orchestr, který byl z jedné strany pod pódiem. Celým večerem provázěl Libor Bouček, víceméně vtipně. Prý zprvu devadesátiminutový slavíkovský dokument byl sestříhán na 90 vteřin, které byly prošpikovány všemi možnými i nemožnými sponzory a partnery. Bohu díky, že jsme nemuseli koukat na hodinu a půl.

Jako první přišla na řadu nominace v kategorii Zpěvačka roku. V nominaci se objevila skoro tradiční jména. Nejprve byl ale předán Slavík po téměř padesáti letech Ivetě Simonové, jež skončila roku 1962 druhá, jelikož ještě nebyla samostatná kategorie pro zpěvačky. Myslím si, že po tomto ocenění již nikdy neřekne slovo děkuji, které řekla snad osmačtyřicetkrát. Možná symbolicky.

Lucie Bílá

Lucie Bílá, Foto: Markéta Prošková, Topzine.cz

Třetí místo obsadila Ewa Farna, která vypadala jako kdyby přišla z nedalekého maškarního bálu. Velice vtipně poděkovala i pirátům, kteří hudbu stahují a kopírují její CD. Prý jí alespoň poslouchají. Druhé místo získala Lucie Vondráčková, která ještě před proslovem vysypala Slavíka, kterého jí předal Vojta Dyk, z krabičky. Vojta před tímto vysvětlil též význam slov Gule do prava, z písně Tepláky, a mohl nastoupit Marek Ztracený se svou Levnou institucí.

Místo první předala Zpěvačce roku, Lucii Bílé, Anna K. Bílá se pak nechala osahat od moderátora večera s prosbou, zda by jí změnil číslo 12 na číslo 13, podle počtu celkových vítězství, na její večerní róbě. Pak ještě stihla poděkovat konkurenční televizi za to, že může být v porotě soutěže Československo má talent.

V kategorii Zpěvačka roku byly nominovány:

Monika Absolonová, Anna K., Lucie Bílá, Ewa Farna, Aneta Langerová, Lucie Vondráčková

Umístění:

3. Ewa Farna

2. Lucie Vondráčková

1. Lucie Bílá

Mezinárodního Slavíka, Slavíka bez hranic, získala slovenská kapela No Name, pro kterou převzala cenu krásná Jana Kirschner, jež v průběhu večera zazpívala společně s Tomášem Klusem.

To už se schylovalo k nominaci v kategorii Skupina roku 2010, kde se na třetí příčce umístili Nightwork, podle Libora Boučka čeští Village People. „Když se poctivě hraje na playback a přidají se syntetické zvuky, fanoušci si vás najdou,“ bylo řečeno Vojtou Dykem. Pro cenu stříbrnou si přišli kluci z Chinaski, za něž Michal Malátný děkoval nejen fanouškům, ale i antifanouškům, kteří jsou pro ně údajně motivací. A Slavíka za Skupinu roku si odnesli, jak jinak, Kabáti, kteří též nebyli přítomni osobně.

V kategorii Skupina roku 2010 byli nominováni:

Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Nightwork, Olympic

Umístění:

3. Nightwork

2. Chinaski

1. Kabát

Trochu jako pěst na oko působila sehraná scénka, kdy Libor Bouček dostal na budku. Jedna z nejtrapnějších chvilek večera.

Byl jsem neskutečně zvědavý na písničku Kérka, kterou Chinaski zazpívali živě při vyhlašování. Ta totiž obsahuje ono jedno sprosté slovo, jak jest psáno na krabičce jejich aktuálního alba. Nebylo sice vypípnuté, ale pro změnu zašišlané, což se ale dalo čekat.

Chinaski Tour 2010

Chinaski, Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Další částí večera bylo vyhlášení Zpěváka roku 2010. Jako třetí se umístil Vojtěch Dyk, kterému samou radostí přeskočily gule vlevo. Na stupínku druhém se ocitl Petr Kolář, který po převzetí ocenění zazpíval Mukovu Tančíš sama. Smutnou vzpomínku velice pokazili tanečníci, usmívající se na všechny strany. Jako déjà vu už přijde samotný vítěz zpěvákovské kategorie, jímž se nestal nikdo jiný než Karel Gott.

V kategorii Zpěvák roku 2010 byli nominováni:

Michal David, Vojtěch Dyk, Karel Gott, Martin Chodúr, Petr Kolář, Daniel Landa

Umístění:

3. Vojtěch Dyk

2. Petr Kolář

1. Karel Gott

Nakonec se ještě vyhlásil skokan roku, Markéta Konvičková, která podle svých slov neměla daleko k slzám, a samozřejmě též Zlatý Slavík za největší počet hlasů, Lucie Bílá. Celý večer byl, až na několik maličkostí, celkem vydařený a již nyní se můžeme dohadovat o tom, zda Karel Gott získá příští rok svého sedmatřicátého (!) Českého Slavíka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letošní Český Slavík překvapení nedopustil