Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Léto v Rusku s AIESEC? Kamarádi místo mafie, whiskey místo vodky

Redakce

Redakce

4. 4. 2011

Pavol Tóth byl loni v létě na stáži v Rusku. Přečtěte si, jak se mu tam líbilo a co všechno tam zažil.

Zdroj: archiv AIESEC

Co se vám vybaví, když si představíte Rusko? Před tím, než jsem odjel strávit léto v Rusku, se mi vybavovala vodka, matrjošky a ruské ženy, a taky trochu chudoba a mafie. Myslíte ale, že to je to, na co tam jako návštěvník, turista, student nebo letní stážista narazíte? Čtěte dál, na co jsem narazil já během své letní stáže v Rusku, na kterou jsem se dostal díky organizaci AIESEC.

Na první pohled, když jsem vystoupil z letadla, se mi Rusko moc nelíbilo. Všude kolem silnic a ulic jsem navíc viděl billboardy „Rusko, země plná možností“ a musel jsem se tomu pokaždé v duchu pousmát. Nakonec jsem ale v Rusku prožil svoje nejkrásnější léto a od té doby s těmito billboardy plně souhlasím.

Petrohradské bílé noci

Hned po příletu do Petrohradu na mě čekala Katya, členka místní organizace AIESEC, která mě doprovodila na místo, kde jsem byl ubytovaný, a vysvětlovala mi, jak to v Rusku chodí. Přiletěl jsem totiž v noci, ale přitom bylo světlo. Katya mi ale řekla, že právě to jsou pověstné petrohradské bílé noci. Stmívá se jenom na dvě hodinky, což je super, když se rádi v noci procházíte po městě.

Petrohrad je opravdu krásné historické město, z ruských měst navíc nejvíce evropské a podobné Praze. A to mě docela šokovalo – čekal jsem, že to bude něco jiného, něco, na co nejsem zvyklý. Ale přitom budovy i lidé byli podobní jako v České republice, stejně přívětiví a evropského vzhledu.

Whiskey místo vodky

Můj druhý šok souvisel s alkoholem. Třetí den mého pobytu se slavil Den Ruska. Tehdy poprvé jsem viděl opilé Rusy na ulici. Každý jiný den je totiž v Rusku zakázané pít na veřejnosti. Už po příletu jsem chtěl ochutnat vodku, ale nenarazil jsem na nikoho, kdo by ji pil. Všichni mladí Rusové, které jsem potkal, pili whiskey, tequilu, pivo nebo víno, ale někoho, kdo by pil vodku, je problém potkat. Svoji první vodku jsem pak v Rusku okusil, až když už jsem byl v kontaktu s ostatními zahraničními stážisty.

Co v Rusku znamená „daleko“?

Potřetí jsem byl v Rusku v šoku z toho, jak tam chápou vzdálenosti. Je sice pochopitelné, že vzhledem k velikosti země je pro Rusy „kousek“ trochu větší, než třeba pro Evropany, ale přesto mě to napoprvé zarazilo. A to i přesto, že už jsem s jejich chápáním vzdáleností měl trochu zkušenosti. Během mého pobytu jsem totiž měl jet na konferenci, kterou pořádala ruská vláda a byla „kousek“ od Petrohradu. Myslel jsem si, že podle ruského měřítka by to mohlo být tak pět až šest hodin cesty. Mýlil jsem se. Cesta trvala 14 hodin. Přesto jsem ale byl rád, že jsem tento kousek přejel a konference se zúčastnil. Bylo tam více než 3000 lidí z 98 zemí světa a poznal jsem tam spoustu nových kamarádů.

Kulturní šoky a poznávání ale nebyly to jediné, díky čemu jsem v Rusku prožil nejlepší léto ve svém životě. Mou prací bylo vytvářet program pro děti v jednom z letních kempů a díky tomuto programu je učit anglicky. Ale nakonec jsme s dětmi pro sebe vytvářeli program navzájem. Já je učil hry, které jsem znal od nás, ony mě na oplátku jejich hry. Chodili jsme spolu na výlety, povídali si o Rusku a o České republice, o tom, jak to chodí u nás a jak to chodí u nich.

Stejně tak jsem poznal spoustu místních studentů a ostatních stážistů, kteří byli v Petrohradu také přes AIESEC. Sám jsem bydlel s indickým studentem, ale kromě něj jsem měl možnost poznat lidi z celého světa. Chodili jsme spolu na výlety, do kina nebo i na party.

Kromě úžasných zážitků jsem se ale také zlepšil v ruštině. Odjížděl jsem se základy, a dnes se již docela dobře domluvím. Byly to nejlepší prázdniny v mém životě. Tolik super lidí z celého světa jsem za tak krátkou dobu ještě nepotkal.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léto v Rusku s AIESEC? Kamarádi místo mafie, whiskey místo vodky