Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Léto je tady! A co ještě? Přece Letní filmová škola!

!SPECIÁL! Ptáci zpívají, sluníčko svítí – ba co svítí – přímo praží, letní bouřky se nám začnou kupit… Ano, to vše patří neodmyslitelně k létu stejně jako (tentokrát již) 36. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Těšili jste se? Pojďte se podívat, co vás čeká v letošním ročníku. Prozradím, že fanoušci Fridrika Thór Fridrikssona si přijdou na své.

Fridrik Thór Fridriksson při práci

Fridrik Thór Fridriksson při práci, Zdroj: icelandcinemanow.com

Pokud ho znáte a jste skalní fanoušci, můžete si v následujícím odstavci věnovaném laikům osvěžit své vědomosti o této významné islandské osobnosti.

Fridrik Thór Fridriksson je ostřílený filmový režisér začínající svou kariéru na počátku osmdesátých let. Nejprve se věnoval experimentální tvorbě. Za své druhé dílo Děti přírody (1991) byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V roce 1990 založil Islandskou filmovou společnost, což byl očividně výborný nápad, jelikož od té doby je to nejvýznamnější produkční společnost v jeho mateřské zemi. Natočil celkem 16 hraných filmů a právě jeho tvorba nejvíce reprezentuje Island na mezinárodních filmových festivalech.

Autor filmů, jako jsou Islandští kovbojové, Bílá velryba, Okružní silnice nebo třeba Ďáblův ostrov, čerpá inspiraci například z islandských mýtů a legend. Tyto složky projektů ve vás vyvolají to správné napětí a pokud se budete pozorně dívat, možná v nich spatříte i jisté kouzlo, magii a mystiku. V dílech režiséra se často objevují záběry krajiny z dálky, kde je město ukazováno jako neosobní a anonymní, kdežto příroda naopak jako nespoutaná, nekonečná, svobodná a krásná.

36. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště

36. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště, Zdroj: archiv

V programu Letní filmové školy se můžete těšit na celou již premiérovanou filmografii, čítající opravdu velkou spoustu filmů, ze kterých si vybere snad každý. Pokud již máte od islandského filmového kouzelníka Fridrika Thór Fridrikssona shlédlé úplně všechno, tak pro vás mám dobrou zprávu – ještě letos se dočkáte novinky nesoucí název Mamma gógó. Ta vypráví o staré ženě trpící alzheimerovou nemocí  a o reakci její rodiny na nově vzniklou situaci. Bohužel nebude uveřejněna na Letní filmové škole, ale určitě vás potěší, že si režiséra budete moci poslechnout naživo – dostane totiž prostor v přednáškovém programu.

Takže vzhůru do Uherského Hradiště, ať ho nepropásnete. K vidění bude od 27. července do 1. srpna.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léto je tady! A co ještě? Přece Letní filmová škola!