×
TOPZINE.cz

Léto hokejistů: Volno a odpočinek? Ani náhodou!

FOTO: Letní příprava hokejistů v posilovně   Led je rozpuštěn, zimní stadiony jsou prázdné, ale hokejisté volno nemají. V plném proudu je totiž nejméně oblíbené období, tedy letní příprava. Led hráči vyměnili za běžeckou dráhu, brusle za kola a hokejky za závaží. Jak taková letní příprava probíhá?

FOTO: Letní příprava hokejistů v posilovně
Hokejisté v době letní přípravy pravidelně dřou v posilovnách Zdroj: Youtube.com

Krátký čas na odpočinek už hokejistům skončil. Nyní je na programu příprava na novou sezonu. Je potřeba nabrat síly na nový ročník. Jak se připravují extraligové týmy? Je letní příprava opravdu tak důležitá?

Bez letní přípravy by to nešlo

Letní příprava je jedním z nejdůležitějších období pro hokejistu. Je to čas, při kterém hráči nabírají nejprve fyzickou kondici, svalovou hmotu a posléze trénují výbušnost a rychlost.

Fyzickou kondici, kterou získají během léta, využijí na téměř celou sezonu. S dobrým základem z léta se dá lehce pracovat v průběhu celého ročníku. Samozřejmě, že i v probíhající sezoně je nutno nabírat nebo zlepšovat fyzickou kondici, a to zejména po Vánocích před vyřazovacími boji. Avšak dobře připravení hráči z léta budou mít doplňování kondice podstatně snazší.

Vzpomeňme na poslední sezonu a jízdu průměrné Slavie, která v play off  poslala na dovolenou Karlovy Vary, Liberec a až poměrem 4:3 na zápasy byla vyřazena pozdějším mistrem z Třince. Slavia neměla v týmu hvězdy, ale mladé hráče nezvučných jmen. V hráčských odpovědích na dotazy, proč hrají tak dobře, jsme našli shodné názory. Několik z nich se mimo jiné vyjádřilo o kvalitní letní přípravě. Právě výborná fyzická kondice spolu s dobře zvolenou a hráči dodržovanou taktikou přispěla k tak oslnivým výsledkům.

Jak hráči trénují?

Letním přípravám extraligových týmů často dominuje běh. Disciplína nejméně oblíbená, ale pro získání fyzické kondice nezbytná. V první části čekají na hráče spíše dlouhé vytrvalostní tratě, které ve druhé polovině přípravy vystřídají krátké běhy a sprinty. Nezbytné jsou také návštěvy posilovny. Ty vypadají podobně jako u běhu. Zpočátku těžká závaží a dlouhé zátěžové intervaly střídají ke konci přípravy lehčí závaží a kratší intervaly, kdy je důraz kladen především na rychlost provedení.

Občas na hráče čeká nějaké zpestření. V posledních letech je do příprav zařazována jízda na kole, box, aerobik, in-line hokej nebo plavání. Pro hráče je to příjemná změna, a to i přesto, že žádná z disciplín rozhodně není oddychová. Dalším plusovým bodem je, že jmenované činnosti zatěžují jiné svalové partie nebo méně zatěžují klouby a šlachy. Skvělými doplňkovými sporty jsou v létě pro hokejisty fotbal a především tenis.

Slávisté sází na aerobik, Zlínští na plavání

FOTO: Závěsný posilovací stroj TRX
Na podobném závěsném posilovacím stroji strávili letní přípravu hokejisté Slavie Zdroj: Youtube.com

Pražská Slavia dává dlouhodobě přednost kondičnímu aerobiku. V loňské přípravě slávistů dominovala příprava na TRX. Závěsný systém TRX dokáže hráče pěkně potrápit a dobře připravit na sezonu. Slávistického týmu se ujal Jakub Strakoš, několikanásobný mistr světa ve sportovním aerobiku, dlouholetý gymnasta a osobní trenér.

Bývalý trenér Zlína a Českých Budějovic Ernest Bokroš zase dával přednost plavání. Mezi největší přednosti plavání patří získávání fyzické kondice za minimálního zatížení organismu. Při plavání klouby a šlachy netrpí tak jako při běhu. Jak vidno, každý tým a trenér mají své zažité postupy, kterým věří.

Jak se připravují hvězdy NHL?

Hráči, kteří nastupují v kanadsko-americké NHL, trénují individuálně. Většina z nich začne přípravu v Čechách a dokončí ji v zámoří v přípravných kempech na sezonu. Velká část se v ČR připojí k dlouholetému projektu s názvem Jágr team. Všichni nejdřív na společném soustředění naberou kondici a poté sehrají po republice několik exhibičních zápasů.

Velký zájem pak vyvolávají také tréninky zámořských borců na kladenském zimním stadionu. V červenci a srpnu můžeme na kladenském ledě spatřit hráče jako jsou Plekanec, Kaberle, Frolík, Voráček, Pavelec, Tlustý a v neposlední řadě také hvězdu největší – Jaromíra Jágra.

Myslíte si, že byste to zvládli? To sotva

Někteří z vás si jistě říkají, že za takové peníze by to také zvládli, ale kdo to nezkusil, může jen těžko soudit. Hokejisté makají denně. A co vlastně dělají? V přípravě hokejistů je například běh 8 x 1 km, kruhový trénink o 20 stanovištích s 1 minutou v zátěži a 20 vteřinami odpočinku, skákání schodů, posilovna, nespočet dřepů a kliků. Do toho jízda na kole, kondiční aerobik, fotbal. Vše je prováděno na čas a hokejistům je kontrolována tepová frekvence. Snadno tak jde poznat, kdo může ještě přidat. I když obvykle všichni makají naplno a hlavami se v pocitu hráčského zmaru při plnění tvrdých dávek rozléhají různá slova jazyka českého.

Jak trénovali, uvidíme v září

Jak hráči trénovali, nám ukáže až úvod nadcházející sezony. Po zhruba třech kolech by měly být všechny extraligové týmy rozehrané a ty nejlépe připravené začnou vítězit a bodově se odtrhnou od ostatních klubů. Na to, které to budou, si však musíme ještě počkat. Nyní nechme hráče se svědomitě připravit na další boj o titul v sezoně s letopočtem 2011/2012.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..