Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Letní žurnalistická škola: Regionální novinařina patří do terénu

Eliška Nová

Eliška Nová

31. 8. 2010

Svět nám vnucuje myšlenku, že zájem o tištěná média upadá. Karel Havlíček Borovský nebo alespoň jeho duch, který zazářil na Letní žurnalistické škole právě v Havlíčkové Brodě, nás mohl přesvědčit o opaku. Ve skupině Print se sešlo víc lidí než v oblíbené televizi.

Závěrečné vyhodnocení. Zdroj: archiv LŽŠ

Na Letní žurnalistické škole (LŽŠ) Karla Havlíčka Borovského se každým rokem sjíždí mladí lidé s ideálem stát se novinářem. Tematicky si zvolí obor, který je láká nejvíc. Rozhlas, Televizi, Marketing a PR, Web a samozřejmě Print.

Tisk vede už druhým rokem lektorka Pavla Janoušková, studentka žurnalistiky brněnské Masarykovy univerzity. Na pomoc jí letos přijeli bratři Závozdové z Lidových novin. Prinťáci se tak na úvodní přednášce mohli dozvědět nejen to, jak se píše reportáž, zpráva, článek či komentář, ale i co je dnes v novinách problematické. Jestli se noviny mají psát proto, aby se prodali nebo naopak proto, aby obohatili menší skupinu těch, kteří ještě pořád stojí o kvalitní informace. O realitě se studenti dozvěděli i ze zákulisních informací z redakce Lidovek.

Ve skupině Print je důležité hlavně to, že člověk přičichne k regionální žurnalistice a nenechá se semlít shonem velkých pražských redakcí za všemi uzávěrkami. Máte čas informace si pořádně osahat, promyslet je a hlavně honit se za nimi v terénu na místo klasického telefonování.

Rozjezd. Zdroj: archiv LŽŠ

V rámci LŽŠ se na besedách představili zajímaví lidé z oboru i mimo něj. Letošního ročníku se zúčastnil například Pavel Kohout, Luděk Navara, Kateřina Tučková, Andrea Němcová, Martin Krafl a mnozí další nejen tuzemští hosté.

A Karel Havlíček Borovský vám pak nabídne i něco víc. Pro mladé začínající novináře, kteří jsou tak plní všech nadějí, neexistuje na světě nic lepšího, než zajít do trafiky, zakoupit jedno vydání Deníku, nalistovat na příslušnou stránku a pak všem, kteří to ještě neviděli, ukázat pár písmen. Vaše jméno vytištěné na kusu papíru totiž stojí za všechnu tu energii, kterou jste do LŽŠ vložili.

Tak na shledanou za rok!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní žurnalistická škola: Regionální novinařina patří do terénu