Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Letní žurnalistická škola nabízí víc než jen novinářský kemp

Zuzana Černá

Zuzana Černá

12. 8. 2010

KOLÁŽ: Noviny a přírodaMladí novináři se na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě sejdou letos už pošesté. Místo není vybrané náhodou. Jak už název města sám napovídá, Havlíčkův Brod je pevně spjat s novinářským guru Karlem Havlíčkem Borovským.

KOLÁŽ: Noviny a příroda

Co bude s novinami v budoucnu?, Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Během sedmi dnů účastníci získají teoretické vědomosti především o práci s hlasem, stylistice, online zpravodajství či mediální komunikaci. Větší důraz však organizátoři kladou na praktické dovednosti, které se z knížek a učebnic nevyčtou. Většinu času proto studenti tráví přímo v terénu, při tvorbě vlastních zpráv a reportáží. Praxi doplňují přednášky z kulturního, politického a celospolečenského dění.

Kurz se snaží přizpůsobovat moderním trendům v žurnalistice. Účastníci si proto mohou vybrat hned z pěti pracovních skupin. V nabídce jsou Noviny, Internetové zpravodajství, Rozhlasové zpravodajství, Televizní zpravodajství a Reklama a marketing. Ti nejlepší jsou na závěr školy oceněni.

Novinář musí mít hlavně praxi

„Studenti se mohou těšit na vysílání do zdi Rádia Beta, sami si natočí ankety, reportáže a naučí se je sestříhat. Vedle toho se seznámí s historií rozhlasové žurnalistiky a s jejím vývojem,“ nastiňuje týden práce studentů rádiové skupiny organizátorka Jana Kodysová. Letos skupinu Rozhlas povedou zkušení novináři Českého rozhlasu Gerald Schubert a Miroslav Krupička.

FOTO: Karel Havlíček BorovskýO skupinu Web se kompletně postarají redaktoři online deníku Aktuálně.cz, včetně jeho zakladatele a nositele Novinářské křepelky Jakuba Ungera. Spolu s ním na mezinárodní týdenní kemp pro začínající novináře přijedou Pavel KroulíkKamil Fila.  Skupina Web se seznámí se základními pravidly, jak psát internetové zpravodajství, vyzkouší si jazyková cvičení a samozřejmě tvorbu zpravodajství v praxi.

Jedním z hlavních hostů bude spisovatel a novinář  Pavel Kohout, který se v sobotu 21. srpna bude s mladými studenty bavit o nebezpečí komunismu. Přednášet o rádiích v Rakousku přijede šéferedaktor Českého rozhlasu 7 Rádio Praha Gerald Schubert. Vídeňskou univerzitu pak zastoupí Wolfgang Müller-Funk s historickým exkurzem Jizvy minulosti.

Téma je a evropský punc také

Letní žurnalistická škola se koná každoročně v polovině srpna (letos od 15. do 22. srpna). Pro letošek zvolili organiztoři jako hlavní téma česko-rakouské vztahy v minulosti, současnosti i budoucnosti.  Hlavním posláním je seznámit středoškolské a vysokoškolské studenty s novinářskou praxí a s fungováním médií. Kurzů se mohou účastnit také zahraniční studenti, kteří se podrobně seznámí s českou kulturou, historií a mediální scénou. Společným komunikačním jazykem je však čeština.

Zdroj: centrumvysocina.cz

Na jaře ocenila projekt Centra Vysočina také Evropská unie. Cena Karla Velikého pro Mladé Evropany putovala do Havlíčkova Brodu hlavně za podporu evropanství a evropské spolupráce.

Mezi hosty uplynulých pěti ročníků byl také bývalý prezident ČR Václav Havel, novináři Václav Moravec, Jiří Ješ, Jan Pkorný, Zdeněk Velíšek, Michal Kubal nebo Nora Fridrichová, mediální odborník Jan Jirák či ředitelka zpravodajství Českého rozhlasu 1 Radiožurnál Hana Hikelová.

Více o Letní žurnalistické škole K. H. Borovského se dočtete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní žurnalistická škola nabízí víc než jen novinářský kemp