Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Letní žurnalistická škola: Jak se ve Webu naučit psát na web

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

25. 8. 2010

Mladí nadějní novináři, kteří touží po tom psát články na internet, se učili od odborníků na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě. Jak vypadal tento týden ve skupině Web, kterou vedla Lucie Pátková?

Takhle to vypadalo v počítačové učebně..., Zdroj: archiv LŽŠ

Letní žurnalistická škola (LŽŠ) Karla Havlíčka Borovského už nějaký ten rok spolupracuje se serverem Aktuálně.cz. Celkem logicky jsme se tedy ve skupině Web učili od jejich redaktorů. Cílem bylo osvojit si psaní do nejnovějšího druhu média, které je na jiných školách často opomíjené – na internet.

Spousta studentů si totiž myslí, že psaní na internet a do novin je v podstatě stejné. Redaktor prostě něco nadatluje do klávesnice a pak už to buď hodí na web, nebo pošle do tiskárny. Z omylu členy Webu vyvedl šéfredaktor Aktuálně.cz Jakub Unger. Všechny články zmenšil na polovinu, sem tam doporučil jednodušší jazyk a kratší slova. Já jsem vytvářela speciální databázi k LŽŠ, která se dokonce na Aktuálně.cz objeví v sekci Wiki.

Vidíte sami, že naše práce jen tak nezapadla. Povedené články se zveřejní například na tomto zmíněném webu, kamarádovu zprávu o knihkupectvích v Brodě zase otiskl místní Deník. Na LŽŠ nejde jen o tupé přepisování tiskových zpráv nebo vytváření textů, které kromě lektora nikdy nikdo neuvidí.

Šéfredaktor Aktuálně.cz Jakub Unger

Tento již šestý ročník LŽŠ byl v internetové skupině zaměřen spíš na kulturu. Dalším hostem, který nám přišel ohodnotit naše články, byl vedoucí kulturní rubriky Aktuálně.cz Pavel Kroulík. Jeho volnomyšlenkářská povaha byla všem blízká, choval se a mluvil jako ti mladí a nadějní novináři, osobně mi ale přijde, že o internetové žurnalistice nám toho zase tolik neřekl. Pak ovšem přišel na řadu filmový kritik Kamil Fila.

Jeho práce v podstatě odpovídá mojí, a tak jsem byla natěšená, co všechno mi strhá na recenzi. Dejme tomu, že ničí článek nezůstal bez kritiky. Ve všem měl ale pravdu, a tak si nikdo nedovolil pofňukávat. Fila nás naučil ze všech nejvíc, a to nejen o recenzích. Náplní jeho výkladu bylo komplexní vysvětlení a rozdělení jednotlivých druhů kritiky, ale také zábavné glosy k filmům Kajínek nebo Prci, prci, prcičky.

Všechny skupiny pohromadě

Kromě výuky po skupinách (kromě Webu ještě Televize, Tisk, Rádio a PR) jsme chodili i na společné přednášky, kde se diskutovalo se zástupci jiných médií, než je internet. Šlo o jeden z těch nezapomenutelných týdnů, kdy se člověk seznámil se spoustou nových kamarádů, prolezl všemožné hospody a ještě se i něco naučil. Takže zase za rok!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní žurnalistická škola: Jak se ve Webu naučit psát na web