Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti představí Jindřicha IV.

Nejočekávanější kulturní událost léta – i tak se dá nazvat divadelní festival Shakespearovské slavnosti. Po loňské divácky veleúspěšné komedii Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela se letos premiéry dočká Shakespearovo historické drama Jindřich IV.

Zdroj: shakespeare.cz

Titulní role krále v dramatu Jindřich IV. se ujal Ladislav Mrkvička, v dalších úlohách se představí například Jan Dolanský, Norbert Lichý, Zdeňka Žádníková, Martin Písařík, Zuzana Slavíková či Martin Preiss. Režisérka Lucie Bělohradská původně dvoudílnou hru upravila po svém. Diváci se tak mohou těšit na představení plné politických intrik v podání ctižádostivých mužů. Jak moc je toto téma aktuální a co se změnilo od dob Jindřicha IV. uvidíte na jevišti.

Shakespeare na Hrad

Na počátku projektu stálo přání Václava Havla přilákat na Pražský hrad co nejširší veřejnost. Divadlo se ukázalo jako vhodný nástroj. V roce 1994 se tak mezi zdmi Hradu poprvé ozývaly repliky slavného anglického dramatika.  První uváděnou hrou byla Shakespearova pravděpodobně nejznámější tragédie Romeo a Julie.  Od té doby se Letní shakespearovské slavnosti usadily natrvalo nejen v Praze, ale postupně se rozšířily i do dalších českých a slovenských měst.

Zdroj: shakespeare.cz

Kdy a kde aneb stálice i novinky

Letní Shakespearovské slavnosti letos zahájí svůj program 24. června a potrvají až do 4. září. V rámci České republiky se bude hrát na tradičních scénách v Praze (Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a Lichtenštejnský palác), Brně (hrad Špilberk) a Ostravě (Slezskoostravský hrad). Letošní novinkou jsou dvě představení na Farmě Bolka Polívky v Olšanech. Slovenští diváci se mohou těšit na letní scény v Bratislavě, Košicích, Zvolenu a Trenčíně.

Zazní čeština, slovenština i angličtina

Kromě již zmíněných her, premiérového Jindřicha IV. a loňského hitu Veselé paničky windsorské, se mohou diváci těšit na představení Komedie omylů, Antonius a Kleopatra, Romeo a Julie, Macbeth a Oko za oko. V Shakespearově mateřském jazyce budou v podání souboru GB Theatre Company představeny hry Merry Wives of Windsor a As You Like It. Generálním partnerem Letních shakespearovských slavností je již tradičně finanční skupina PPF. Vstupenky na všechna představení jsou již v prodeji. Podrobný program pro jednotlivá města najdete na stránkách festivalu.

Komedie omylů

Zdroj: shakespeare.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní shakespearovské slavnosti představí Jindřicha IV.