Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Letní shakespearovské slavnosti: Komedie omylů naposledy na Hradě!

Ojedinělá podívaná pod širým nebem. Tak by se dala charakterizovat druhá hra v pořadí, kterou mají na repertoáru Shakespearovské slavnosti 2010, hrané na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Vtipná scéna Marcely Holubcové a Martina Pechláta, zdroj: shakespeare.cz

Krásný, sluncem vyhřátý středeční večer, jenž připadl konkrétně na datum 21. července, patřil letos již podruhé Komedii omylů. Premiéra byla odehrána den předem. Nejkratší Shakespearova komedie na rozdíl od nově uváděné hry Jindřich IV se může pyšnit zcela zaplněným hledištěm. Tato inscenace v režii Ivana Rajmonta má totiž skutečně co nabídnout!

Hra byla přeložena známým překladatelem Shakespeara u nás Martinem Hilským, který se zároveň s velkým spisovatelem ptá „Jsme skutečně tím, čím si myslíme, že jsme? A myslí si ostatní, že jsme tím, čím si myslíme, že jsme? A když si to myslí, jsme tím, co si myslí oni, anebo tím, co si myslíme my? Načež ještě Hilský konkretizuje komedii coby „kolotoč ztrát a nálezů“, čímž dílo skutečně vystihuje.

Komedie omylů vypovídá o dvou sourozeneckých dvojicích a to dokonce identických dvojčatech, které byly vlivem neblahého osudu rozděleny a po letech se opět shledávají. Nejen oni, ale ostatní o sobě ani netuší a to přináší do příběhu chaos. Omyl jeden za druhým vnáší do představení energii a nejednu vtipnou situaci.

Jitka Čvančarová exceluje v roli žárlivé Adriany, zdroj: shakespeare.cz

Antifola efezského a Antifola syrakuského se skvěle ujal herec Divadla Komedie Martin Pechlát. Mnohem více humoru však do hry vnesl Filip Rajmont, který se uvedl jako sluha Dromio syrakuský a efezský. Spolu s brněnskou herečkou Jitkou Čvančarovou, jež excelentně ztvárnila žárlivou manželku Adrianu, dodali inscenaci šťávu a nejvíce z hereckého souboru vynikali. Její „To bolí…“, rozesměje snad každého návštěvníka, a i když se tato hláška opakuje v inscenaci hned několikrát, odbourá pokaždé, jak je skvěle herecky podána.

Roli orientálního despoty jak jinak než dokonale ztvárnil známý herec David Suchařípa. Ač je Marcela Holubcová coby Prostitutka napsána v programu jako poslední, její postava dodala příběhu na ještě větší zajímavosti a především dokázala vyburcovat diváky k ještě většímu smíchu a potlesku.

J. Čvančarová, M. Pechlát a F. Rajmont v Komedii omylů, zdroj: shakespeare.cz

Po zhlédnutí můžeme usoudit, že Komedii omylů zařadíme mezi nejpovedenější inscenace Shakespearovských slavností. Bohužel 28. července bylo uvedeno poslední představení. Doufejme tedy, že se po letech opět na letní scénu komediální příběh vrátí. V srpnu se můžete na „Shakespearovkách“ těšit na hry Macbeth, Antonius a Kleopatra, Veselé paničky Windsorské a novinku Jindřich IV.

Komedie omylů

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Režie: Ivan Rajmont

Hrají: David Suchařípa, Zdeněk Maryška, Martin Pechlát, Filip Rajmont, Milan Stehlík, Zdeněk Žák,
Martin Hofmann, Rudolf Stärz, Boris Hybner, Pavel Nečas, David Steigerwald, Radka Fiedlerová, Marie Spurná, Jitka Čvančarová, Lucie Trmíková, Kateřina Holánová, Jana Stryková, Zuzana Vejvodová, Marcela Holubcová

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní shakespearovské slavnosti: Komedie omylů naposledy na Hradě!