Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Letní Letná 2014: Začíná Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Hana Švarcová

Hana Švarcová

10. 8. 2014

Již brzy odstartuje 11. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Začíná v neděli 17. srpna a potrvá do úterý 2. září. Během sedmnácti dní se představí množství nejen českých, ale i světových souborů. S premiérou představení Matamore přijede slavný soubor Cirque Trottola.

Cirque Trottola se na Letní Letnou vrací již potřetí, tentokrát spojil síly s dalším významným jménem francouzského nového cirkusu, souborem Petit Théâtre Baraque. Společně uvedou fantaskní cirkus plný křehkých a burleskních klaunů a akrobatů, kteří žonglují a létají vysoko ve vzduchu. V představení diváci uvidí smutek i veselí, drsnost i dojemnost. Je to představení hluboce lidské.

FOTO: Cirque Trottola vystoupí na Letné Letné

Z Francie dorazí Cirque Trottola, který sází na úzký kontakt s diváky. Zdroj: Letní Letná

Cirque Trottola je jen těžko zařaditelný soubor. Neokouzluje velkou podívanou, ale silou emocí a prožitků. Zakládá si na jednoduchosti, ne na velkých efektech. Jeho šapitó bývá naplněno atmosférou tepla, tajemství, blízkosti a okouzlení.

Dalším francouzským souborem, který se v Praze představí, je Cirque Inextremiste s inscenací Extrêmités. Soubor tvořený třemi akrobaty si během svých vystoupení vystačí s velkou konstrukcí z prken, propanbutanových lahví a železa. S tímto materiálem provádí akrobatické kousky, které berou dech, protože i ten by mohl způsobit zhroucení konstrukce. Jejich produkce jsou plné nebezpečí, ale i syrové poetiky a nekorektního humoru.

FOTO: Cirque Inextremiste dorazí na Letní Letnou

Pár prken, propanbutanové lahve a tři akrobaté. To je Cirque Inextremiste. Zdroj: Clement Martin

Kanadsko-francouzsko-belgický soubor La Compagnie du Poivre Rose spojí ve světové premiéře inscenace Le Poivre Rose nový cirkus a živou hudbu v podání Ivy Bittové. „Základnu našli v Belgii a pro svůj záměr získali jak Ivu Bittovou, tak i řadu koproducentů – jedním z nich je právě náš festival,“ říká Jiří Turek, ředitel festivalu.

Akrobatické duo DaeMen oslovilo další performery z řad tanečníků a akrobatů, a vznikl tak nový divadelně-akrobatický projekt Loser(s). Choreografem inscenace LOSER(S) je uznávaný Jarek Cemerek.

FOTO: DaeMen dorazí na Letní Letnou

DaeMen, vítězové prvního ročníku soutěže Česko Slovensko má talent, představí nový projekt Loser(s). Zdroj: Letní Letná

Připravovaná produkce má být současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak pracovního, tak soukromého života. Klade si otázku, kde se nalézají hranice toho, kdo je naším vzorem, láskou a partnerem.

Cirk La Putyka se představí s premiérou, která spojuje několik žánrů (nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, moderní technologie či film) a která se zaměřuje na téma vztahů a hravosti a inspiruje se lidmi, kteří se věnují rituálům, pracují se zvířaty nebo hrají loutkové divadlo.

FOTO: Na Letní Letnou dorazí Cirk La Putyka

V dětství je naším nejlepším kamarádem panenka, plyšový medvídek, vojáček… Dolls

Letní Letná opět přivítá Divadlo VOSTO5, které uvede inscenace Souboj Titánků, Stand´artní kabaret a Slzy ošlehaných mužů, a to na zdarma přístupném open air pódiu. Zde se představí také Divadlo Continuo s pohybově-výtvarnou inscenací U zdi, Décalages s představením DeFACTO® či soubor Buchty a loutky s třetí částí čtyřdílného cyklu inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy Čelisti reloaded.

FOTO: Na Letní Letnou dorazí VOSTO5

Nejen Souboj Titánků uvede skupina VOSTO5. Zdroj: Vladimír Fišar

Doprovodný program nezapomíná ani na děti. V rámci open air představení vystoupí soubor Teatrotoč s veselou podívanou s loutkami Pozooor, vlllllk či Kašpárek v rohlíku. Každý den jsou do programu zahrnuta čtyři představení pro děti. Vystoupí například Divadlo drak, Divadlo Víti Marčíka, Buchty a loutky, Vojta Vrtek, Divadlo Koňmo či Divadlo Tramtarie. Připraveny jsou také workshopy a dílny.

Letní Letná 2014, 17. srpna – 2. září, www.letniletna.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní Letná 2014: Začíná Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla