Letní filmová škola začala. Na jaká jablka letos láká filmový ráj?

!Speciál!V pátek ve 14 hodin a 30 minut se v uherskohradišťském kině Hvězda roztočil kotouč prvního filmu a s ním i celý desetidenní kolotoč programu Letní filmové školy. Tento největší český nesoutěžní filmový festival už si za 36 let své existence vydobyl pevné místo v prázdninovém programu filmových fanoušků. A co je vlastně čeká letos?

FOTO: Letní filmová škola
Takové oblečení se nosí ve filmovém ráji, Zdroj: AČFK

Letošní ročník LFŠ zaostří zrak zejména na islandskou kinematografii, kterou bude reprezentovat i spousta hostů, mimo jiné režisér Fridrik Thór Fridriksson, jenž v rámci festivalu převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Kromě něj se mohou návštěvníci těšit i na zbylé čtyři laureáty ptáka Klubáka, vyrobeného kovářem Jaroslavem Válkem z Veselí nad Moravou: slovenského kameramana Stanislava Szomolányiho, maďarského režiséra Bélu Tarra, klubistu Františka Šmahela a britskou legendu Kena Loache.

Kromě islandských filmů je v programu hojně zastoupena například nová latinskoamerická kinematografie, retrospektiv se dočkali R. W. Fassbinder, Jacques Tati a Ján Kadár a vzdělání si mohou zájemci doplnit a rozšířit díky sekci Film Noir.

Jako obvykle nenabízí program LFŠ jen filmové zážitky. Mezi doprovodnými akcemi nechybí řada koncertů, divadelních představení, výstav a workshopů. Každý návštěvník si tak může udělat vlastní festival podle svých představ. Více informací a zajímavostí o programu a hostech najdete v našem speciálu a na stránkách lfs.cz.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Petra Duhajská

Je mi 23 let, bydlím v Praze. Studovala jsem na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské, na FF UK jsem dělala politologii, nizozemštinu a filmovou vědu, ale postupně převážila touha po škole života. Mám ráda hudbu – dřív jsem hrála na housle a saxofon a zpívala ve sboru – hlavně rock, poprock, ale i klasiku nebo něco tvrdšího. Ráda čtu, nejradši mám současnou prózu (Arnon Grunberg, Paolo Giordano, Erlend Loe, E. L. Doctorow), ale nevyhýbám se ani odborným knihám o umění, historii, filosofii, politice. Z filmů mám nejradši britské a starší hollywoodské (70. léta a dříve).
Kromě toho se zajímám o sport, zdraví a kosmetiku, ráda jezdím na kole a chodím na výlety.
Co se méně “praktických” a “konkrétních” zájmů týká, mám ráda filosofii, hledání odpovědí na otázky týkající se smyslu života, naší přítomnosti na Zemi a vztahů mezi lidmi…
Do Topzinu jsem začala přispívat v lednu 2010 do rubrik Hudba a Film a TV, od konce září 2010 do začátku března 2011 jsem byla editorkou hudební rubriky, nyní jsem se vrátila k redaktorské činnosti.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*