Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Letní filmová škola Uherské Hradiště i letos prokázala svou jedinečnost a kvalitu

Petra Duhajská

Petra Duhajská

7. 8. 2010

!Speciál! Letní filmová škola v Uherském Hradišti je už dlouho největším nesoutěžním filmovým festivalem v České Republice. Nejsou to ale jen kvalitní filmy, které dodávají filmovce její kouzlo. Je to hlavně kvalitní odborný program, přednášky a workshopy s teoretiky i filmaři. Slovo škola není v názvu této akce náhodou.

FOTO: Letní filmová škola

Déšť i diváci občas potřebují pauzu, Zdroj: stránky LFŠ

Po deset dnů žilo Uherské Hradiště filmy. Festival začal v pátek 23. července a skončil v neděli 1. srpna, kdy se návštěvníkům dopoledne nabídla úplně poslední možnost zajít si na nějakou tu projekci. Během těchto dnů proběhlo promítání 263 celovečerních, 44 středometrážních a 125 krátkých filmů, celkový účet je tedy 432 snímků. Celkem bylo rozdáno 5584 akreditací a ze statistik i ankety, kterou Topzine provedl mezi účastníky, vyplývá, že většina akreditovaných strávila na LFŠ více než tři dny, mnozí přijeli na celou akci.

Spokojenost na všech stranách

Podle Petra Kroče, předsedy rady Asociace českých filmových klubů, ocenili návštěvníci nejen kompaktně sestavený a velmi bohatý filmový program se spoustou významných a vzácných hostů. „Vysoké hodnocení diváků jsme zaznamenali i u odborného programu a debat, které doplňovaly ojedinělý vzdělávací charakter filmovky – a to nás velmi těší,“ uvedl. I Pavel Bednařík, umělecký ředitel LFŠ, potvrdil výrazný nárůst zájmu o přednášky, besedy a masterclass, které doplňují samotné projekce.

FOTO: Zakončení Letní filmové školy

Během slavnostního zakončení byl oceněn F. T. Fridriksson

I hosti, včetně těch nejslavnějších jako byli Béla Tarr, Ken Loach nebo Fridrik Thór Fridriksson, si nemohli festival vynachválit. Výstižně to shrnul Roger Fritz, herec, fotograf a spolupracovník Rainera Wernera Fassbindera: „Přijel jsem na festival, o kterém jsem v životě neslyšel, a na LFŠ jsem se ocitl v šoku – obrovský a zároveň přesně strukturovaný program, v Německu neslýchaný zájem diváků a dokonale neformální komunikace s organizátory. Moje návštěva festivalu měla jen jedno negativum – nemohl jsem bohužel přijet na delší dobu.“

Tak zase za rok

Letos se mohli diváci blíže seznámit zejména s islandskou a novou latinskoamerickou kinematografií, vydat se do minulosti s filmem noir a několika retrospektivami a důkladně prozkoumat tvorbu filmařů, kteří Uherské Hradiště poctili svou přítomností. A nyní nám nezbývá nic jiného než se těšit na 37. ročník LFŠ, který proběhne v termínu 22. až 31. července 2011. Filmu zdar!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola Uherské Hradiště i letos prokázala svou jedinečnost a kvalitu