Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Letní filmová škola a ČT dnes nabídnou maraton studentských filmů

Monika Zavřelová

Monika Zavřelová

27. 7. 2013

Právě dnes se mohou návštěvníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti těšit na první ročník Studentského maratonu, který představí současnou tvorbu studentů filmových škol. Přímý přenos bude vysílat i Česká televize.

Přijďte si vychutnat studentský maraton před plátno, či před obrazovky ČT. Zdroj: lfs.cz

Přijďte si vychutnat studentský maraton před plátno či před obrazovky ČT. Zdroj: lfs.cz

Jedním z úkolů nově vzniklého kanálu ČT art je i snaha představit mladé a neotřelé tvůrce. Právě jim bude věnován pořad Průvan, který každý měsíc představí nová díla začínajících filmařů. Mimo hranou tvorbu se budou objevovat i krátké snímky od studentů animace. „Na uměleckých školách vzniká ročně kolem pěti set snímků. Jsou žánrově pestré, jsou osvobozené od omezení, se kterými se musí vyrovnávat profesionální filmaři, a přestože nemají zdaleka takové rozpočty, mohou být i hvězdně obsazené,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Sobotní program představí šestnáct nejzajímavějších studentských filmů posledních dvou let. Celá akce začíná ve 22.00 na uherskohradišťském náměstí, uvádět ji bude Jolka Krásná a pro ty, kteří nemají možnost se přijet na LFŠ podívat, si ČT 2 připravila přímý přenos.

Výběr snímků je různorodý, diváci budou mít možnost setkat se během pásma s různými technikami i žánry. K programu dále Milan Kruml, mediální analytik ČT, dodává: „Neomezíme se ale pouze na tuzemskou tvorbu. Na maratonu se objeví i dva filmy z bratislavské Vysoké školy múzických umení, které rozhodně stojí za pozornost. Půjde o snímek o rodičovských problémech rozvedeného otce ‚Are you feeling good?‛ a ‚Péter 7.00–14.00‛ o posledních hodinách života jednoho obchodního cestujícího.“

V prvním, zářijovém dílu pořadu Průvan se diváci mohou těšit na režisérku Zuzanu Špidlovou, která je držitelkou ceny z Cannes, kde vyhrála ve studentské soutěži s krátkometrážním filmem „Bába“. Celý díl se pak bude věnovat tématu mezigeneračních vztahů. V dalších částech Průvanu se pak před kamerou setkají mladí tvůrci se svými zkušenými pedagogy a budou debatovat o dané problematice či tématu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola a ČT dnes nabídnou maraton studentských filmů