Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letní filmová škola 2014 lámala rekordy. Pokračovat bude ozvěnami

K jubilejním čtyřicátým narozeninám nadělili Letní filmové škole její návštěvnici rekordní čísla. Festival sice skončil, ale v Praze a v Brně dnes startují ozvěny, které představí vybrané filmy z programu.

FOTO: Josef Somr oceneny na Letni filmove skole

Josef Somr získal jednu ze čtyř zmrzlinových cen. Zdroj: LFŠ

Organizátoři Letní filmové školy si pro čtyřicátý ročník připravili řadu novinek. Vedle nového vizuálu a loga šlo i o změnu podoby výroční ceny – zmrzlinový kornout z porcelánu vytvořilo designérské duo Štěpán Malovec a Adam Tureček. Ocenění za letošní rok získali režiséři Peter Greenaway a Bertrand Tavernier, herec Josef Somr a bývalý předseda Asociace českých filmových klubů Jan Kastner.

Filmů letos festival nabídl přesně 277, z toho téměř dvě stovky tvořily snímky celovečerní. „Množství plně obsazených projekcí bylo letos naprosto výjimečné a pro celý tým festivalu je tento nebývalý zájem velkou dramaturgickou i produkční výzvou do budoucna,“ prohlásil hlavní dramaturg Letní filmové školy Jan Jílek.

Změny se týkaly i programu, kam nově přibyla třeba zábava pro nejmenší v podobě projekcí Večerníčků a divadelních představení či Letní filmová akademie plná přednášek s předními českými tvůrci.

Doprovodný program značně obohatila účast Dejvického divadla, které diváky v různých podobách bavilo po tři dny. Vidět bylo na plátně, divadelních prknech, besedách i vystavených fotografiích.

Výstav a divadelních představení bylo celkově požehnaně. Historii festivalu připomněla výstava nazvaná V hlavní roli Filmovka. Nechyběla ani hudební vystoupení, která se konala každý večer a byla nově na Masarykově náměstí přístupná zdarma.

Během festivalu se vydalo 6465 akreditací, což je zhruba o tisícovku víc než v loňském roce. Organizátoři proto byli pochopitelně spokojeni. „Jubilejní filmovka opět dokázala, že je ve výborné kondici. Rekordní počet akreditovaných nás nesmírně těší a zároveň zavazuje k usilovnému přemýšlení co hezkého a zajímavého nachystat pro příští ročník,“ uvedla ředitelka festivalu Radana Korená.

Nyní se festivalový program částečně přesune do Prahy a Brna. Kina Aero a Scala totiž tento týden nabídnou ozvěny Letní filmové školy. Diváci budou moci zajít třeba na filmy Je muž, který je vysoký, šťastný?, Sobecký obr či Stalo se jedné noci. Další ročník Letní filmové školy se uskuteční v termínu 24. července – 1. srpna 2015.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola 2014 lámala rekordy. Pokračovat bude ozvěnami