Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Letní filmová škola 2010: Doprovodný program ve formě fotbalu a FAMU?

Markéta Davidová

Markéta Davidová

31. 7. 2010

vítězný tým Vyšší dívčí!Speciál! Na LFŠ není problém stihonut až pět filmů denně. První projekce začínají už po osmé ráno a poslední začínají minutu před půlnocí. Ze zkušenosti z loňska a vlastně i z prvních dnů letoška vím, že pokud zvolíte více než tři filmy denně, mozek už je unavený, chápání se zpomaluje a hlavně to všechno splývá, což je škoda. Proto je nejvyšší čas na filmovu přestávku a svou pozornost věnuji hlavně doprovodnému programu.

vítězný tým Vyšší dívčí

Vítězný tým Vyšší dívčí

Fotbalová horečka

Členové štábu LFŠ se nechali inspirovat fotbalovou sekcí a na čtvrtek zorganizovali fotbal, kde hrály holky ze štábu (tým Vyšší dívčí) proti klukům ze štábu (tým Knedlo vepřo-vuvuzelo). Počasí tentokrát výjimečně přálo, zápas vtipně komentoval Karol Polák a fauly zde nebyly nepříjemnou záležitostí.

V případě úrazů přispěchal zdravotník s první pomocí – půllitrem vychlazeného piva. Zápas skončil 2:1 pro holky, které měly o trošku větší převahu a hlavně nebyly tak často faulované. Největší výkon ale předvedla fenka Jarmila, která o přestávkách mezi jednotlivými zápasy pobíhala s míčem po stadionu.

Fotbalové drama

Fotbalové drama, Zdroj: Jakub Hněvkovský, lfs.cz

komentátor Karol Polák

Komentátor fotbalu Karol Polák

Příjímací zkoušky

Pro návštěvníky festivalu byla připravena možnost zkusit si napsat přijímací test a úspěšně tak složit první kolo přijímacích zkoušek na filmovou školu Zlín. Mohlo se volit z oboru: produkce a režie a obraz a zvuk. Test si napsali vážní zájemci o studium, ale i návštěvníci, včetně mne, kteří si jen chtěli otestoval své znalosti z oblasti filmu, kultury či audiovize. Nejsem si jistá, do jaké míry je korektní rozepisovat se tu o podobě testu, proto raději nenapíšu nic konkrétního. Ale něco málo přece:

První část testu obsahovala klasické varianty odpovědí: a, b, c, d. Vždy byla jedna varianta odpovědí pro zasmání, takže u přijímaček bylo docela veselo. Výsledky testu se vyhlašovaly večer před koncertem Sto zvířat. Jsem docela zvědavá, jak jsem dopadla, ale klidně si počkám ještě pár dní a dala jsem přednost filmu, vítězi festivalu Sundance: australskému kriminálnímu dramatu Království zvěrstev (viz. trailer). Byl to za středu můj první film a zvolila jsem dobře…

FAMU a katedra scenáristiky

Ve čtvrtek se konala přednáška o výuce scenáristiky na Famu. Přednášel profesor Lubor Dohnal a nadějná studentka Lucie Bokšteflová. Oba studium na FAMU dostatečně vychválili a doporučili, každý ze svého pohledu. Výuka na FAMU probíhá velmi interakčně. V prvním ročníku se píši povídky, které si studenti na seminářích hodnotí mezi sebou a profesoři se ujímají jen role moderátorů diskuze. Později, ve druhém a třetím ročníku, se píší knižní adaptace a končí se celovečerním filmem na zvolené téma. Mimoto se studenti seznamují s různými pojmy jako jsou např. vnitřní monolog, studují dějiny filmu, literatury a vyzkouší si práci ve střižně, kde se podle Lucie Bokšteflové naučí nejvíc.

Fakulta produkce, režie a scenáristiky je propojená, takže si student scenáristiky zároveň vyzkouší i režírovat a produkovat. Studenti mají po celou dobu studia dost volnosti a prostoru věnovat se tématům, které je oslovují. Ke konci přednášky byl prostor pro otázky a diskuzi. Padl dotaz, zda si někteří studenti volí sci-fi. To se stává prý výjimečně, studenti často volí témata, která jsou jim blízká, např. různá psychologická vztahová dramata, která můžou obsahovat témata, která se studentů momentálně dotýkají. Jejich příběhy jsou často na základě toho, co se děje v jejich reálném životě.

Ke konci přednášky profesor Lubor Dohnal přirovnal kvalitní scénář k hudebnímu dílu. Dobrý scenárista by měl mít cit pro kompozici příběhu. V prvním kole přijímacích zkoušek se hodnotí minimálně tři povídky, kde se pozná nebo nepozná talent. Úspěšní absolventi FAMU, katedry scenáristiky jsou například Miloš Forman, Petr Zelenka či Alice Nellis.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola 2010: Doprovodný program ve formě fotbalu a FAMU?