Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Letní bylinky aneb co můžeme udělat pro své zdraví?

Redakce

Redakce

23. 6. 2010

Je tady další díl léčivých bylinek, tentokrát letních, které můžete sbírat až do podzimu.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Jahodník obecný

Milujete jahody? A víte, že ještě chutnější a hlavně zdravější je čaj z jahodových listů? Už od počátku léta můžete vyrazit na sběr. Jahodník roste na loukách nebo křovinatých stráních, prakticky není těžké ho potkat na procházce v přírodě při cestě. Pro sběr je nejlepší vzít si košík nebo jakoukoliv nádobu, ve které mohou čerstvě nasbírané lístky „dýchat“, určitě se vyhněte igelitovým sáčkům a nesbírejte listy ze zahradních odrůd, které obsahují jen minimum léčivých látek. Sušte na dobře větraném místě a potom si už můžete vychutnat výborný jahodový čaj, který je nejen protizánětlivý, ale také pomáhá při chorobách ledvin, močového měchýře nebo při průjmech.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Růže šípková

Růže šípková je keř, který roste téměř na každé stráni.Květy růže mají protizánětlivý a svíravý účinek, přidávají se do mnoha čajových směsí pro svou lahodou vůni a léčebné účinky. Používají se při průjmu i kašli, také se přidávají do ženských čajů, uklidňují a harmonizují. Využití nacházejí také v kosmetice a aromaterapii. Květy můžete sbírat už na jaře v květnu a červnu.

Na podzim,v září a říjnu zrají plody. Sbírají se vyzrálé, tvrdé šípky bez stopek. Při sběru důkladně odstraňte svraštělé nebo skvrnité plody, které mohou být nakaženy různými onemocněními, což by bylo ve výsledku pro vaše zdraví jistě nežádoucí. Šípkový čaj patří mezi velmi kvalitní zdroj kyseliny askorbové tedy vitaminu C, proto se doporučuje pít ve stresovém období, při snížené imunitě, je vhodný především pro kuřáky nebo nemocné lidi. Plody růže můžete také použít k přípravě lahodné marmelády.

Vřes obecný

Vřes obecný má rád slunce, často roste na slunných loukách a tam, kde je kyselá půda, je považován za indikátor kyselosti. Vytváří často velké porosty, kterým se říká vřesoviště. Sbírejte celou nať s květy, a to od konce července po září, kdy vřes odkvétá. Usušenou rostlinu můžete klidně zabalit a uchovávat v igelitových sáčcích. V lidovém léčitelství se vřes používal na revmatické bolesti, a to ve formě odvaru, zevně se dá také použít na osvěžující a dezinfekční koupele. Pokud chcete ochutnat, pak se připravte na mírný močopudný účinek, ale při počátečních bolestech močového měchýře nebo ledvin vám uleví okamžitě.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jetel luční

Od jetele by asi nikdo neočekával zázraky, ale i takový všuderostoucí plevel se dá výborně využít ve váš prospěch. Pomůže vám při ekzémech a hnisavých ranách, působí jako dezinfekce a přesto nedráždí kůži, naopak ji uklidňuje. Jetel luční obsahuje také fytoestrogeny a doporučuje se užívat v době klimaktéria. Nasbírat se dá během léta, někdy dokonce i na začátku podzimu, v září i v říjnu, důležité je sbírat květy těsně po rozkvětu a bez barevných změn (nesmí být nahnědlé). Při skladování uchovávejte květy v temnu a chladu, protože narozdíl od ostatních sušených bylinek je velmi citlivý na světlo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní bylinky aneb co můžeme udělat pro své zdraví?