Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Letiště Praha má rok od roku více spokojených cestujících

Zuzana Černá

Zuzana Černá

30. 6. 2010

Ruzyňské letiště se podle cestujících každým rokem zlepšuje. Pro rok 2010 se dostalo už mezi 15 nejlepších letišť v Evropě. Ukázala to anketa World Airport Awards, kterou provádí britská společnost Skytax. Polepšuje si také v celosvětovém měřítku, kde obsadilo 36. příčku.

Terminál 1, Zdroj: Martin Kroa, Topzine.cz

Důkazem rostoucí kvality a zajištění letiště je téměř 12 milionů odbavených cestujících v minulém roce. V letní sezóně 2010 nabízí Letiště Praha na 50 leteckých společností, které provozují přímé linky do 131 destinací po celém světě.  Kromě většiny evropských center z Prahy bez přestupů doletíte také do New Yorku, Atlanty, Soulu, Novosibirsku, Taškentu, Damašku či Káhiry. Pro cesty do Jižní Ameriky, Afriky nebo Austrálie však ještě Praha přímé linky nemá.

Praha je díky své ideální geografické poloze v srdci Evropy už od středověku důležitým cestovním uzlem, a dnes to platí i ve vzduchu. Počtem ročně odbavených cestujících je druhým největším letištěm ve střední a východní Evropě, v žebříčku letišť nových členských zemí Evropské unie vítězí.

Světová kvalita i na Ruzyni

Od ledna roku 2006 slouží cestujícím dva nové terminály, které zajišťují lety jak ze schengenského prostoru a dalších evropských zemí, tak lety z USA, Káhiry či Asie. Terminál 3 ve staré budově ruzyňského letiště odbavuje VIP a privátní lety, mezi nimi také oficiální státní návštěvy.

Terminál 2, Zdroj: Martin Kroa, Topzine.cz

Nutností každého moderního vzdušného přístavu je množství rozmanitých obchodů světových značek, včetně části tzv. duty free. V pražském letištním areálu je připraveno už 90 kiosků s širokou škálou zboží včetně atraktivního oblečení, bot, hodinek, bižuterie, skla či hraček. Některé z desítek fast foodů a restaurací od levnějších po luxusní vítají cestující 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

Cestující čekající na odlet také ocení zdarma dostupné WiFi připojení v prostorách Terminálu 1 a 2. Jejich ratolesti se pobaví ve dvou nových dětských koutcích v tranzitních prostorách obou terminálů či společným pozorování příletů a odletů jiných letadel z vyhlídkové terasy.

Novinky na ploše i v provozu

Unikátní visutá konstrukce mezi rameny Terminálu 2 umožnila rozšíření v minulosti zcela nedostatečné parkovací plochy. Dnes je parkovné rozděleno do několika zón a je přísně střeženo kamerovým systémem.

Airbus 320 společnosti ČSA, Zdroj: Martin Kroa, Topzine.cz

Novinkou je od 1. července přímá linka Praha – Dubaj. Spojení zajistí letecká společnost Emirates, která v těchto dnech dokončuje na Ruzyni svou pobočku. V arabské metropoli cestující uvítá nejmodernější letecká hala na světě terminál T3, která byla navržena speciálně pro klienty společnosti Emirates.

Ruzyňskou domácí společní jsou České aerolinie. V současné době se jedná o možné privatizaci státem ovládané společnosti Letiště Praha, která v posledních letech vykazuje ekonomickou ztrátu.

V minulosti dosedla na plochu Letiště Praha většina světových vládních a prezidentských speciálů. Za všechny můžeme jmenovat speciál ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva spolu s Air Force One s americkým prezidentem Barackem Obamou na jaře letošního roku, či italská letka s papežem Benediktem XVI. loni v září.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letiště Praha má rok od roku více spokojených cestujících