Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Lepek může být příčinou depresí a úzkosti

Redakce

Redakce

4. 9. 2011

Lepek představuje závažný problém, o kterém se začíná mluvit čím dál více. Odborníci uvádějí, že nesnášenlivostí lepku trpí většina evropské populace. Může být příčinou depresí a navozovat stavy úzkosti.

Misky s jídlem, Zdroj: sxc.hu

Lepek obsahuje většina potravin, Zdroj: sxc.hu

Většina populace zná bezlepkovou dietu, jež dokáže zmírnit či zcela odstranit projevy nemoci zvané celiakie. Jedná se o poruchu trávicí soustavy rozkládat některé bílkoviny. Toto postižení je vrozené  a jedná se o poruchu činnosti enzymu, jenž má štěpit obilné bílkoviny. Vedle tohoto typu však existuje i tzv. sekundární celiakie, představující obtíže se spalováním pšeničné bílkoviny. Ta se může objevit kdykoli – v jednom roce či ve třiceti letech. A to je kámen úrazu. Často lidé ani neví, že jí trpí.

V našem uspěchaném světě nemáme moc času na přemýšlení. Deprese, úzkosti a psychickou labilitu řešíme léky a někdy třeba zajídáním. Ale problémem může být  i lepek.

Čtěte také: Hubnutí a lepek. Je bezlepková dieta zdravá?

Evropská pšenice

Tato bílkovina –  glutén – se rozkládá ve střevech pomocí enzymů. Nastane-li jejich defekt, glutén proniká do organismu, kde působí jako vážný nervový jed. Poté dochází k výrazné psychické labilitě, neschopnosti odolávat stresu a úzkosti či obavám.

Dispozice k tomuto onemocnění bývá vrozená, nebo geneticky podmíněná. Pokud tedy trpíte depresemi, úzkostí nebo strachem, možná máte pořád hlad, zkuste na nějakou dobu vysadit lepek a uvidíte, co se stane. Já sama s tím mám zkušenost.

Čtěte také: Bezlepkovou dietou nic nekončí, ale teprve začíná!

Proč je lepek nebezpečný? Dříve se pšenice mlela mezi kameny, ale v současnosti se technologie mletí změnila a zrna jsou drcena mezi ocelovými válci. Z mouky tím pádem vymizely ty nejzdravější složky, zejména klíčky. Prostřední bílá část mouky, obsahující velké množství lepku, se rázem stává základní potravinou dnešního světa. V minulosti, kdy lidé nekonzumovali mouku v tak velkém množství jako dnes, nebyli vystaveni nebezpečné ceiakii jako současná populace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lepek může být příčinou depresí a úzkosti