Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Leoš Kyša představuje moderní mozkový Implantát

Jan Nohovec

Jan Nohovec

23. 4. 2010

Český rozhlas LeonardoZnámý (nejen pevnostní) redaktor, který navíc občas píše povídky, se objeví v zastoupení jednoho ze svých textů v pondělním pořadu Nula-Jednička v Českém rozhlase Leonardo. Necháte si od něj voperovat Implantát?

Český rozhlas Leonardo

Je to vlastně docela známé téma. S mozkovými implantáty, které posilují výkonnost mozku, už pracovali takoví spisovatelé science fiction jako třeba Isaac Asimov. Malá věcička vám umožní, pokud si ji samozřejmě necháte voperovat, získat si lepší práci i životní úroveň. Tedy alespoň tak se to tvrdí.

Hlavní hrdina povídky Implantát od Leoše Kyši si takový přístroj po dlouhých úvahách, kde na to vezme peníze, nakonec nechá umístit do své mozkové dutiny. Využije služeb jedné banky, která v tomto oboru nabízí výhodný úvěr, a doufá, že se jeho budoucnost zlepší.

Stejně jako Já, hromada šrotu si ani Implantát nehraje na nějaké ambiciózní sci-fi a raději se drží pěkně při zemi, v místech, kde mu to sluší a kde je blízký i obyčejným posluchačům, kteří na prvcích fantastiky zase tolik nebazírují. Závěr povídky sice neobsahuje nijak zázračnou pointu, i přesto však Implantát na poslech působí poměrně dobře.

Zajímavým prvkem, o kterém se lze zmínit na závěr, je využití Harryho Pottera jako námětu na část povídky. Sedmidílná série J. K. Rowlingové je tu zmíněna v souvislosti s pojmem mudla, kterým jsou v Kyšově světě označováni lidé, kteří si dosud implantát voperovat nenechali. Je libo trochu skryté (anti)fan-fiction?

Povídku Implantát od Leoše Kyši od českého spisovatele Jiřího Charváta si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Leoš Kyša představuje moderní mozkový Implantát