Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lenka Filipová: Na klasickou kytaru hraju od svých devíti let

Gabriela Honková

Gabriela Honková

24. 11. 2009

lenka_filipovaLenka Filipová, písničkářka a stálice na trhu muziky. Letos kromě svých vlastních vystoupení po dlouhé době zavítala i na Sázavafest v Kácově, kde byl její výkon patřičně odměněn. Posluchači se k ní přidali a zpívali známé písně s ní. Po koncertu jsme Lenku odchytli a trošku si s ní popovídali.

Lenka Filipová

Lenka Filipová, Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Byla jste letos na Sázavafestu, jak se vám tam líbilo?
Já jsem byla na Sázavě před sedmi lety. To jsem tu byla s muzikantama od Jany Kirschner, když tam točila desku. Tady je to totiž super, že je to tu dobře zorganizované, že to pódiu přiláká posluchače, kteří mě chtějí vidět, což je strašně důležitý. Takže je to tu jak na koncertě normálně.

Co vás samotnou zaujalo na programu Sázavafestu? Která skupina či interpret?
Tak samozřejmě Moby. Sunshine mám ráda, J.A.R., to je klasika. Ještě jsem nestačila projít všechna pódia, je jich tu víc, takže jsem to nestačila zmapovat. Já jsem totiž přiletěla teďka z dovolené. Byla jsem na Maltě a bylo tam strašně krásně, ale příšerné vedro.

Na kterém festivalu obecně se vám nejlépe zatím vystupovalo?
Já to takhle nemůžu říct, protože v každém je něco. Ať je to malej nebo velkej festival. Ani nemůžu říct, jestli se mi zpívá líp na velkém nebo malém. Strašně záleží na organizátorech, jak se budou chovat, jaký vám nachystají podmínky. Pro mě všichni tipují intimnější prostředí a tak, ale to je omyl.

Neruší vás na festivalech muzika z vedlejší stage?
Na Sázavě 09 mě nerušila, protože lidi hodně zpívali se mnou. Já jsem už nechtěla ani přidávat, ať nenarušuju timing, ale když viděli, že lidi zpívají, tak to povolili.

Připravujete teď nějakou novinku?
Teď připravuju, ale jsem pověrčivá, takže ještě neřeknu co. A neřeknu ani s kým, takže to bude takové překvapení a časem se to dozvíte. Ale už to začneme natáčet.

Kdy by se to mohlo předběžně objevit na trhu?
Já si myslím, že na začátku příštího roku. Teď mám vlastně novinkové DVD z živého koncertu. Je to na Slovensku v Bratislavě, a to má veliký ohlas. Tam je opravdu všehochuť. Novinky, staré věci, komorní repertoár, klasika. Ještě připravuji recitál.

Měla jste i koncerty v zahraničí?
V dubnu a v květnu jsem měla koncerty v USA, a tam to bylo zajímavé. Hraju se spoustou kolegů.

Jak dlouho hrajete na kytaru?
Na klasiku hraju od svých devíti let. A když jsem začínala, tak se mi to nedařilo. Ale postupně si každý najde svůj styl. Já třeba s sebou tahám sedm kytar, různorodých. Takže na každou musím jinak cvičit. Mám dvanáctistrunku po Kájovi, ta přibyla neštastně do naší party, ale mám ji strašně ráda. Ani jsem netušila, co všechno umí. Hodně nám pomáhá při aranžmá.

Dočkáme se letos vánočních koncertů?
Jistě. Letos nevím, do jakých prostor mě to zavede.

Máte nějakou svoji vlastní nejoblíbenější písničku?
Je jich hodně, ale nejdou hrát všechny a dneska jich třeba hodně chybělo. Tak Zamilovaná, ale mezi nimi není takový rozdíl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lenka Filipová: Na klasickou kytaru hraju od svých devíti let