Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lemon Demon a jiné neiloviny

Redakce

Redakce

26. 2. 2010

Stejně jako vesmír také internet se rozpíná. Pohlcuje místa, která se mu dosud bránila, a přináší neustále nové záplavy dat. Najdete mezi nimi jak analogii vesmírného odpadu, tak i mnohé lahůdky. Na jednu z nich, byť s trochu nakyslým názvem, si posvítíme. Vítejte v galaxii kulturního mnohoživelníka Lemona Demona aka Trapezoida, občanským jménem Neila Cicieregy.

Neil Cicierega aka Lemon Demon, Zdroj: last.fm

Neil Cicierega je třiadvacetiletý mladík z Massachusetts, jehož umělecký život je bytostně prolnutý s internetem. Poprvé o sobě dal pořádně nahlas vědět brzy, ve svých 14 letech (v roce 2001), když se ve volném čase (kterého měl podle vlastních slov tehdy jako doma vzdělávaný žáček spoustu) jen tak mimoděk stal otcem zakladatelem flash animace, které dal jméno animutation. Inspirací pro první kousky se mu zpočátku staly písničky z japonského kultovního seriálu Pokémon a hned druhý z nich, Hyakugojyuuichi, se stal doslova kultem animutátorů, jichž záhy začala Neila napodobovat ve výtvorech fanimutation celá stáda.

Co je pro animutation typické? Jejím základem je bizarní směs popkulturních ikon a ikonek, jejichž rej ilustruje pokud možno co nejúchylnější muziku. A vězte, že nikdo nezůstane čistý. A tak můžete v těchto neilovinách vidět Margaret Thatcherovou divoce sólující na elektrickou kytaru, animutační modlu Colina Mochrieho jako usmívající se sluníčko, Harryho Pottera, Batmana, Mr. Beana, Pokémony, Teletubbies, Ronalda Reagana, Christophera Walkena, Hulka Hogana, Darth Vadera, ale i Babu Jagu z Mrazíka a tak dále. Nescházejí oči vydloubnuté z důlků, téměř bezzubé úsměvy, vztyčené prostředníky, zásahy ragbyovým míčem mezi nohy, z nebe padající SuperMariové rozmazávající se o zem v krvavých cákancích… No a samozřejmě nemůžu opomenout střelené jako překlady původního jazyka daných písní. Jo, jo, Monty Pythoni by měli radost…

Od Trapezoida k Lemonu Demonovi

Vlastní muziku začal Neil, mezi jehož hudební oblíbence patří po léta They Might Be Giants či Oingo Boingo (ale i Beatles či Pixies), tvořit už v devětadevadesátém jako Trapezoid. Jak sám říká, „it was fun, synthy, mostly instrumental music.“ Pak mu ale začala scházet slova a míň umělý zvuk, a proto vypustil v roce 2003 do světa Lemona Demona. O rok později už začal vystupovat na veřejnosti posílený o kamarádku z dětství a současně sousedku Aloru Lanzillottu hrající na baskytaru, až se kapela postupně rozrostla o dva až tři další hráče.

Už v roce 2005 měl Neil velmi šťastnou ruku. Namíchal podobný guláš, jaký se mu osvědčil v animutacích, a výsledkem se stala píseň The Ultimate Showdown of Ultimate Destiny, v níž se mydlí, kdo má ruce a nohy, mezi jinými třeba Godzilla, Shaquille O´Neal, Abraham Lincoln, Batman, Optimus Prime, Gandalf Šedý a Gandalf Bílý či nezbytný Harry Potter a Chuck Norris. S flash animací přispěchal tehdy patnáctiletý Shawn Vulliez aka Altffour a bylo vymalováno. Klip od té doby viděly miliony očí (Pozn.: U Neila je třeba zvykat si na vysoká čísla. Jen na newgrounds.com, kde si Ultimate Showdown odbyl premiéru, měl na svém kontě do 13. února 2010 skoro 11 a půl milionu zhlédnutí!).

The YouTube ID of WiRH47J_zuI&feature=fvsr is invalid.

Harry vládcem YouTube

Neil v podobě Lemona Demona do dneška vydal sedm alb, a přestože s písní Ultimate Showdown zažil na naše poměry mamutí úspěchy, nebyl to jeho největší zářez do e-pažby. Pozorné čtenáře nepřekvapí, že za tím nej stojí obrýlený dětský idol Harry Potter.

Neil si jako terč svých parodických choutek nemohl vybrat lepší cíl. Potterománie právě vrcholila a navíc se tu objevil bezedný otesánek jménem YouTube. Po dvou dílech využívajících flash animace a začátcích na newgrounds.com (v roce 2003) přešel na maňáskové divadlo a jednotlivými epizodami začal krmit právě YouTube.

Pátý počin projektu Potter Puppet Pals s názvem Mysterious Ticking Noise tam začal řádit 23. března 2007. S neuvěřitelným číslem 76 013 012 zhlédnutí (stav k 13. únoru 2010 v poledne) je patnáctým nesledovanějším videem v historii YT (Pozn.: Ke stejnému datu a hodině si 1. místo drží hryzající Karlík v minutovce Charlie bit my finger − again! s 159 406 527 zhlédnutími). Kvality PPP parodie byly oceněny YouTube Awards za nejlepší komedii roku 2007. Ostatně je můžete posoudit sami.

The YouTube ID of Tx1XIm6q4r4&feature=player_embedded is invalid.

Absolutně YouTubed

HELLO I AM NEIL CICIEREGA / WELCOME TO MY HOUSE / YES MY HOUSE IS A YOUTUBE / WHAT CAN I SAY / I LIKE TUBES / AND I LIKE YOU

z Neilova profilu na YT

Neilovo filmování se neomezilo jen na záznamy potteriád. Po léta sám nebo se sourozenci a přáteli točí krátké filmy a neúnavně je zveřejňuje (jak jinak než) na svém YT kanálu. Jejich charakteristickým rysem je neotřelý humor a plno nápadů. Možná i proto je Plymouth Rock Studios vyzvalo k natočení komediálního seriálu pro webovou TV, a tak vznikla trojka New Kids On The Rock

To be continued…

Nechejme se překvapit, co z klobouku své bezedné invence zase brzy vytáhne. Nepochybuji o tom, že to bude opět originální.

Bonus

Nejprve má oblíbená lemondemonovka Eighth Wonder

…a na závěr nezbytná youtubáž

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lemon Demon a jiné neiloviny