Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Lékárnička se bude hodit nejen na dovolenou

Redakce

Redakce

13. 7. 2011

Všeobecně platí, že čím větší lékárničku máte, tím méně ji budete potřebovat. Pokud bychom se řídili touto všeobecně platnou pravdou, všude bychom tahali kufr plný léků a zdravotnického materiálu. To však není zcela zapotřebí. Stačí jen malá, ale promyšlená lékárnička na cesty.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Na krátké cesty

Nepodceňujte krátké výlety ať již do přírody nebo do města. Ono se řekne: „Jedu jen na víkend, co by se mi mohlo stát?“ Ale náhoda je blbec. Odřené koleno nebo puchýře z bot vám mohou pěkně otrávit celou akci. Proto doporučujeme přibalit si s sebou alespoň několik náplastí různé velikosti a desinfekci.

Jestli se chystáte chodit náročnějším terénem po kopcích a lesích, není špatné mít s sebou ještě sterilní krytí a obinadlo, to kdybyste se rozhodli brkat o kořeny a elastické obinadlo, pokud máte tušení, že by vám cestou mohlo povolit koleno. Není špatné vzít si i několik málo tablet léků proti bolesti a samozřejmě proti průjmu. Nikdo netvrdí, že když zůstáváte na víkend v Čechách, bude první jídlo po odjezdu z domu naprosto v pořádku.

Nezapomeňte na léky, které pravidelně užíváte, a k tomu do města prezervativ a do lesů repelent. Ostatní si v případě nutnosti koupíte cestou, a když bude úplně nejhůř, nejste tak daleko od domova, abyste se nemohli kdykoli vrátit.

 

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Na dlouhé cesty

Chystáte-li se na dva týdny na zahraniční dovolenou, bude patrně rozdíl v tom, zda jedete do prominentního střediska k moři, nebo zda budete zdolávat kilometry a vrcholy kdesi ve východních zemích.

Mnoha hvězdičkové hotely mívají své lékaře, takže v rámci dobrého cestovního připojištění se nemusíte obávat výrazných problémů. Přesto k moři se vždycky hodí přípravek na popáleniny. Léky proti bolesti, horečce a proti průjmu přibalte k desinfekci a náplastem, které máte v lékárničce z krátkých cest. I v zahraničí žijí lidé a i tamní lidé občas potřebují lékárnu, takže se nebojte, že zůstanete v cizí zemi s problémy a bez pomoci.

Pro dlouhé túry za zážitky s batohem na zádech a botami v bahně bych lékárničku ještě trochu rozšířila. Ne co do množství, ale do rozsahu. Kromě výše zmiňovaného vybavení není dobré zapomenout na pinzetu, až budete bojovat s klíšťaty a třískami, a samozřejmě nejnutnější pomůcky k první pomoci (resuscitační rouška, škrtidlo, rukavice).

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

I když nejste alergičtí, neriskujte a vezměte si s sebou i několik tablet léků proti alergii. Možná je oceníte, až si přivoníte k nádhernému květu nebo ochutnáte místní speciality. Ne nezbytný, ale vhodný je dále přípravek na unavené svaly, protože když si druhý den říkáte, jak je tělo unavené, věřte, že bude hůř. Pro pohodlí ještě přibalte přípravek k ošetření ran po bodnutí hmyzem.

Pokud se chystáte do extrémních podmínek, jsou nutností i tablety na úpravu vody a máte-li možnost, vezměte si s sebou antibiotika. Nikdy nemůžete vědět, co přijde.

Kamkoliv

Na všechny cesty, ať už jsou kamkoliv, berte s sebou ochranné rukavice. Pro ošetření vašich vlastních ran je potřebovat nebudete, ale neriskujte při podávání první pomoci někomu cizímu. Situací, kdy vás bude někdo potřebovat, je mnoho, proto buďte připraveni. A když už máte rukavice na pomoc jiným, přibalte i toaletní papír na pomoc sobě. Protože není nic horšího, než když musíte a nemáte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lékárnička se bude hodit nejen na dovolenou