Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Videoklipy: Legendární The Doors

Redakce

Redakce

7. 2. 2010

The_Doors Jedna z nejpopulárnějších kapel šedesátých let zůstala v srdcích fanoušků rocku po celém světě dodnes. Pojďme si několika videoklipy připomenout jejich nejslavnější počiny.

The Doors

The Doors, Zdroj: palatin-project.com

Kapela vznikla roku 1965 pod horkým californským sluncem, konkrétně v Los Angeles. The Doors založili zpěvák Jim Morisson a klávesista Ray Manzarek, o něco později se k nim přidali kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore.
Již název kapely, který vychází z termínu The Doors of Perception, znamenající doslovně dveře či brány vnímání, vypovídá o mnohém. Morisson byl více básník, než zpěvák, což se ukazuje v textech kapely. Drogy, které příležitostně bral, pro něj v té době znamenaly jakoby otevření dveří, možnost poznat něco dál, něco za obyčejným lidským vnímáním. Právě ze stavů, v nichž se ocital díky drogám, čerpal inspirace pro své texty.

Skvělým odrazovým můstkem byla pro kapelu možnost hrát pravidelně v prestižním klubu Whisky a Go Go, z něhož ale byli po několika měsících vyhozeni kvůli textu písně The End.

První album, jednoduše nazvané The Doors, vydala skupina v lednu 1967. Mimo jiné zde nalezneme možná nejznámější píseň kapely Light My Fire.

Další píseň z tohoto alba, Alabama Song:

Ještě na podzim toho roku vydali The Doors album Strange Days a k němu singly People Are Strange a Love Me Two Times. The Doors se rozjeli jako nezastavitelný vlak plný rocku, drog, alkoholu a žen. Co rok, to jedno album. Obrovská stadionová vystoupení, nekončící zájem médií, problémy se zákonem jednotlivých států, kde vystupovali. O Morrisonových exhibicionistických vytoupeních a drogových a alkoholových aférách ani nemluvě.

V roce 1968 přišlo na řadu Waiting For The Sun, následované o rok později albem The Soft Parade. Z něj je zde píseň Touch me.

V roce 1970 vydali The Doors album Morisson Hotel. Následující L.A Women (1971) bylo poslední album, které The Doors nahráli s Jimem Morrisonem. Zpěvák zemřel 3. července 1971 v Paříži, pravděpodobně na srdeční zástavu.
Po jeho smrti vydala skupina nepříliš úspěšné album Full Circle (1972), souhrnné The best of (1973) a An American Prayer (1978). Následně se kapela úplně rozpadla.

V roce 1991 skvěle zfilmoval biografii kapely Oliver Stone, Jima Morrisona velmi přesvědčivě zahrál Val Kilmer, jeho životní lásku Pamelu Meg Ryan. Zde je trailer.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Videoklipy: Legendární The Doors