Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Legendární punková kapela Misfits inspirovala Metallicu, Guns N´ Roses i Cradle of Filth

Přemýšleli jste někdy, jaké kapely nejvíce ovlivnily současné rockery? Určitě Led Zeppelin, Black Sabbath… a pak The Misfits! Tahle horror punková partička inspirovala tucty kapel s Metallicou v čele a jejich logo zdobí trička a baťohy lidí, kteří se k odkazu této kapely hrdě hlásí.

The Misfits Zdroj: archiv

Počátky kapely sahají do Lodi v americkém New Jersey, do roku 1977: tehdy se jistý Glenn Allen Anzalone alias Glenn Danzig rozhodl, že si založí vlastní kapelu. Ta vznikla záhy a Danzig, jenž v ní zaujal pozici zpěváka, klávesáka a výhradního skladatele skupiny, jí nazval po posledním filmu herečky Marilyn Monroe – The Misfits. Krátce po založení přišli do kapely další členové a skupina poté vystupovala v lokálních klubech, kde návštěvníky potěšila melodickým rockem á la The Doors.

Vzhůru k (horror) punku!

O rok později bylo ale již vše jinak: Misfits, ovlivněni kapelami The Damned a The Ramones, začali stále zřetelněji mířit do punkových vod. Danzig z kapely vystrnadil klávesy a následně se pustil do skládání nových songů, do nichž promítl své záliby v béčkových horrorech, pokleslých sci-fi filmech, brakové literatuře, komiksech a erotických tématech. Nevyhýbal se ale i dalším, často dost brutálním zápletkám, v nichž se projevil Danzigův osobitý smysl pro černý humor.

The Misfits – Static Age (Static Age, 1978)

Kapela poté začala duchu nových skladeb přizpůsobovat i koncertní vystoupení: všichni členové se natírali make-upem a usilovali o to, aby vypadali co nejděsivěji. Nejen v tomto ohledu byl pro kapelu velkou posilou příchod basáka Jerryho Onlyho (pravým jménem Gerald Caiafa), jenž měl zalíbení ve stejných tématech jako Danzig a společně vymýšleli, jak svá vystoupení různě vylepšit. Only na koncertech strašil černým make-upem kolem očí na bíle natřené tváři a Danzig zase nosil oblek, na němž byla nakreslená lidská kostra: není pochyb o tom, že Misfits položili stavební kámen nového hudebního žánru, zvaný horror punk.

Vedle pódiové show kapely vymysleli Danzig s Onlym i nový účes, jenž nazvali Devilock: po stranách hlavy vyholené vlasy, uprostřed lebky dlouhé, sčesané do dlouhé špice, jež zasahovala až do obličeje. Tento účes neměli jen Danzig s Onlym, ale také spousta jejich fanoušků a později byl k vidění i u jiných punkových a rockových hudebníků. I takto Misfits formovali punkovou módu.

Devilock – účas z hlav a na hlavách Glenna Danziga a Jerryho Onlyho Zdroj: archiv

Doba statická

Prakticky od začátku existence usilovali Misfits o vydávání svých nahrávek, ale drtivá většina gramofirem kapelu zcela ignorovala. Už tenkrát se Glenn Danzig ukázal jako schopný podnikatel: založil si vlastní nahrávací společnost Plan 9 Records, u které Misfits nahrávali různé singly a demáče, které pak kapela prodávala na koncertech.

The Misfits – I Turned Into a Martian (Walk Among Us, 1982)

Skutečným mezníkem pro kapelu se ale stala první řadovka Static Age, jež vyšla v roce 1978: pro kapelu znamenala první kvalitnější nahrávku, která získala skupině počtem malý, ale o to oddanější tábor nadšených fanoušků.

Frankenstein na scéně

Bubeníci, kytaristé – to byli pro Misfits vždy tvrdý oříšek. Ti se v kapele měnili jako na běžícím pásu a prakticky nedovolili skupině plynulý vývoj. Když v roce 1980 opustil Misfits další kytarista, začal Jerry Only prosit Danziga, aby do skupiny na tento post přibral jeho šestnáctiletého bratra Doyla. To Danzig zpočátku odmítal, ale protože žádný kvalitní kytarista nebyl v dohledu a Only naléhal stále více, svolil nakonec, aby se Doyle zúčastnil jedné zkoušky. Ten přišel, předvedl své schopnosti – a v kapele již zůstal.

The Misfits – Skulls (Walk Among Us, 1982)

Doyle (celým jménem Paul Doyle Caiafa), místo kytaristy definitivně zacelil. Navíc vypadal pěkně nebezpečně, což se k image kapely hodilo více než dokonale. A jak již bylo v této skupině zvykem, tak i Doyle si zvolil pseudonym – Doyle Wolfgang von Frankenstein.

Glenn Danzig, Jerry Only a Doyle se stali hlavní páteří The Misfits. Trojice se poté pustila do těch nejdivočejších koncertů, které často končily různými bitkami a násilnostmi.

Misfits na koncertě v roce 1982 Zdroj: archiv

Soumrak nad Misfits

V ustálené sestavě v roce 1982 vydali Misfits pravděpodobně své nejlepší album Walk Among Us, které je považováno za jedno z nejdůležitějších punkových alb všech dob a u příznivců má i dnes tato deska téměř posvátnou úctu. Misfits dosáhli pomyslné dokonalosti, ale jak se říká: z vrcholu vede jenom jedna cesta – a to ta rovnou dolů. A po ní se začala ubírat i kapela.

Frontman Glenn Danzig začal být v Misfits spokojenější čím dál méně:  jako zpěvák i skladatel se chtěl dále vyvíjet, toužil po proražení z undegroundu a moc dobře věděl, že ani jedno mu Misfits neumožní. Proto si Danzig v roce 1983 založil další kapelu – Samhain. Té se však Danzig kvůli Misfits nemohl věnovat naplno a tak začal pomalu spřádat plány na ukončení své původní kapely.

Konec legendy

V červnu 1983 se Misfits zavřeli do studia, kde nahrávali svou třetí, a jak se později ukázalo, i poslední desku Earth A.D./Wolfs Blood. Při nahrávání to mezi členy dost skřípalo a i na koncertech bylo vidět, že vše není v pořádku tak jako dřív. Fanoušci měli jasno: jestliže se Danzigovi v Misfits nelíbí, tak ať z kapely vypadne. Situace ale nebyla tak jednoduchá: Glenn Danzig neskládal jenom texty, jak si fanoušci mysleli, ale rovnou celé skladby, které pak hotové na zkouškách kapele předhazoval. Do toho po večerech v garáži domu své matky tiskl trička a vyráběl suvenýry, čímž velkou měrou mohl za to, že kapela měla tak veliký úspěch (na undergroundové scéně samozřejmě). Nehledě na to, že Danzig byl jediným zakládajícím členem Misfits a kapela tak do jisté míry byla hlavně jeho.

The Misfits – 20 Eyes (Walk Among Us, 1982)

Na podzim roku 1983 se Danzig začal plně věnovat své druhé kapele Samhain a Misfits už ho vůbec nezajímali. Poslední koncert Misfits se konal 29. října téhož roku v Detroitu a poté Glenn Danzig ukončil veškerou činnost kapely. V prosinci už jen vyšla zmiňovaná deska Earth A.D./Wolfs Blood, a to byl pro kapelu již skutečně definitivní konec.

The Misfits Zdroj: archiv

Odkaz

Misfits se rozpadli jako malá, prakticky neznámá kapela a svůj legendární status získala skupina až posmrtně. Jak se totiž později ukázalo, z té nepočetné bandy asociálů, co chodili na jejich koncerty, vzešlo mnoho dnes známých hudebníků, kteří se k odkazu Misfits hlásí. Jejich neznámějším fanouškem byl dnes již zesnulý basák Metallicy Cliff Burton, jenž často koncertoval v tričku The Misfits a logo kapely si později i nechal vytetovat na rameno. Samotná Metallica pak značně probudila o hudbu Misfits zájem, když si od nich půjčila songy Last Caress/Green Hell a Die Die My Darling.

The Misfits – Die Die My Darling (EP Die Die My Darling, 1983)

Ale Metallica je jen špičkou ledovce: coververze The Misfits můžete slyšet u dalších známých kapel, namátkou u Cradle of Filth, Hatebreed, Guns N´ Roses, Prong, Pennywise či Sick of It All. (Nejen) jejich oblíbená kapela to zabalila dřív, než se dostavila skutečná zpětná vazba. Jak se ale později ukázalo, nebyl to definitivní konec. Ale o tom možná někdy příště.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Legendární punková kapela Misfits inspirovala Metallicu, Guns N´ Roses i Cradle of Filth